Ana SayfaEgzersiz-SporSpor Salonu Seçerken Dikkat Edilecek 8 Şey

Spor Salonu Seçerken Dikkat Edilecek 8 Şey

Spora başlayacak olan herkesin aklına gelen ilk sorulardan biri tabi ki de;  acaba hangi spor salonuna başlamalıyım, spor salonu seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyım oluyor.

En iyi spor salonunu bulmanın güzel bir restoran bulmak ile benzer yönleri vardır. İyi bir spor salonu sizin kişiliğinize uymalı ve sizin tekrar gidip düzenli olarak egzersiz yapmanız için sizi için motive etmelidir.

Restorandan farklı olarak, bir spor salonuna yazılmak büyük bir finansal bağlılık gerektirir bu nedenle uzun vadeli üyelik sözleşmelerini imzalamadan önce salonun size vereceği hizmet ve opsiyonlarını düşünmeniz çok daha önemlidir.

Spor Salonu Seçerken Bunları Göz Önünde Bulundurun!

1.Lokasyon

Çok ünlü bir spor salonu olabilir ama eğer şehrin öbür ucuna gitmenize neden olacaksa sizin için uygun bir spor salonu değildir.

Çoğu zaman eviniz ve işiniz veya okulunuz arasında bulunan bir spor salonu seçmek, istikrarlı spor yapabilmek adına en iyisidir. Zaman konusunda sıkıntı çektiğiniz dönemlerde size yakın bir spor salonu genel programınız açısından işleri kolaylaştıracaktır. Sonuçta iyi bir antrenman süreci sizin stresinizi azaltmak içindir, arttırmak için değil.

2. Saatler

Spor salonu onu en çok kullanacağınız saatlerde açık olacak mı? Bazı spor salonları her gün 24 saat açıkken bazıları haftasonları kapalı olabilir. Sabah erkenden de gitseniz, gece geç saatlerde de gitseniz spor salonunun açık olduğu saatlerin sizin programınıza uyduğundan emin olun. Diğer türlü katılamayacağınız bir aktiviteye para ödemiş olursunuz.

3. Üyeler

Egzersiz yaptığınız alanda rahatlamış hissetmeniz gerekir, utanmış veya küçümsenmiş hissetmek yaptığınız sporu olumsuz etkiler. Bir spor salonu seçmeden önce bunu göz önünde bulundurmalısınız.Bazı spor salonları karma, bazıları ise sadece kadınlar veya erkekler içindir. Spor salonu size rahat hissederek spor yapabilme imkanı sunuyor mu, bunu göz önünde bulundurmanız gereklidir.

4. Çalışanlar

Spor salonunda çalışan insanlar size destek olmalı ve kibar bir şekilde yaklaşmalıdır. Sorularınızı cevaplayıp sizi yönlendirme konusunda istekli olmalıdırlar. Onlar orada size antrenmanınız sırasında yardımcı olmak için bulunurlar. Bir spor salonu seçmeden önce mutlaka çalışanlarını kontrol edin. Antrenman rutininizde size rehberlik edecek kadar kalifiye elemanlar bulundurduğundan emin olun.

4. Temizlik

Salonun hijyenik bir ortamda size spor yapabilme imkanı sunuyor olması gereklidir. Her kullanımdan sonra ekipmanları silecek havlular olup olmadığına bakın. Aynı zamanda salon çalışanlarının gereken hijyeni sağlamak için uğraşıp uğraşmadığına dikkat edin. Soyunma kabinleri ve duşlara özellikle dikkat edin. Tuvaletlerin, lavaboların ve duşların düzgün bir biçimde bakımının yapılıp yapılmadığını kontrol edin.

5. Ekipman

Spor salonu için en önemli kriterlerden biri kesinlikle spor yapacağınız ekipmanların kullanılabilirliğidir. Sonuçta spor yapmak için gideceğiniz bir alanda spor ekipmanlarının eksik, kırık ya da bozuk olması çok hoş olmayacaktır.

Etrafa iyice bir göz atın. Salonda sık kullanılan ekipmanlardan yeterli sayıda olup olmadığını kontrol edin. Makina çeşitliliğinin fazla olduğundan emin olun fakat yeni makinelerden gözünüz korkmasın. Makineler üzerinde kullanma kılavuzları veya resimli anlatımlar olup olmadığına ya da nasıl kullanmanız gerektiğini size anlatacak çalışanların mevcudiyet durumuna bakın. Kullanım dışı makinelere dikkat edin, bu spor salonundaki bakım ve onarım çalışmalarının yetersizliğini işaret edebilir.

6. Dersler

Spor salonu tarafından hizmetinize sunulan derslerin programını isteyin. Girmek istediğiniz derslerin size uygun saatlerde olup olmadığını mutlaka kontrol edin ve yer kapmak için erken gelmeniz gerekip gerekmediğini sorun. Yüksek enerjili dersler ilginizi çekebilirken (koşu gibi), yoga gibi sakinleştirici dersler de sizin alanınıza girebilir. Eğer antrenman programınızda grup çalışma dersleri varsa bunun için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor mu öğrenin. Eğer varsa bunu karşılayabilir misiniz, düşünmeniz gerekir.

7. Ücret

Fiyat doğal olarak bir spor salonu seçiminde en belirleyici faktörlerin başındadır. Çoğu spor salonunun bir giriş ücreti bulunur fakat bu çoğunlukla çeşitli promosyonlar ile düşürülebilecek bir fiyattır. Ödeme programını dikkatle incelemeniz gerekir. Her ay ödeme yapabiliyor musunuz yoksa 1 yıllık üyeliğin ücretini tamamen mi ödemek zorundasınız? Bırakırsanız tazminat ödemeniz gerekiyor mu? Ve son olarak ücret sizin bütçenize uyuyor mu?

İş bir spor salonuna kaydolmaya geldiğinde, hayatınızı geride bırakıyor gibi hissedebilirsiniz. Seçimlerinizde titiz davranın, arkadaşlarınıza danışın ve beklentilerinizi  karşılayabilecek bir salon bulana kadar ne kadar sürerse sürsün araştırmaya devam edin.  Ya da SporCard ile dilediğiniz salonda dilediğiniz zaman spor yapmanın keyfini çıkarın.

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER