Sağlığınız İçin Bu Yaz Mutlaka Denemeniz Gereken 6 Su Sporu

25 Haziran 2018
170 Okunma

Su sporlarının popülaritesi sadece onlardan aldığınız adrenalin ile sınırlı değildir. Su sporları; sadece bronzluk da sağlamaz, sağlık açısından da birçok faydası vardır. Su sporları, kemikleri ve kasları aynı anda güçlendiren eşsiz bir fiziksel egzersizdir. Ayrıca kişinin dengesini, çevikliğini ve zihinsel varlığını geliştirir ve yaşlanma belirtilerini azaltır. Su sporları heyecan verici ve eğlencelidir. Temiz havada bol oksijen almanızı sağlar. Pozitif bir ruh haline erişirsiniz.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bu yaz kesinlikle denemeniz gereken 6 su sporunu paylaştı:

1. Sörf

sagliginiz-icin-bu-yaz-mutlaka-denemeniz-gereken-6-su-sporu

Kökeni Hawaii’ye uzanır, ancak dünyanın her yerinde yapılmaktadır. Sağlık için faydalı, çok popüler ve eğlenceli bir su sporudur. Sörf, kürek çekmeye bağlı kardiyovasküler kapasitenizi ve dayanıklılığınızı arttırır. Bir dalgaya binmek için tahtada ayağa kalktığınızda tüm vücudunuz harekete geçer. Bu, güçlü bir core aktivasyonu ve sağlam bacak kası gerektirir.

Sörf, temiz hava ve doğal ortamda kaliteli zaman geçirmenin harika bir yoludur. Sörf yapmak kişinin ruh sağlığı için de oldukça faydalıdır. Stres ve gerginlikten harika bir kaçış noktası olabilir. Sörf yaparken daima koruyucu giysiler kullanınız ve suya girmeden önce bir cankurtaranın görev başında olduğundan emin olunuz.

2. Yüzme

sagliginiz-icin-bu-yaz-mutlaka-denemeniz-gereken-6-su-sporu

Yüzme herkesin katılabileceği basit ama çok etkili bir su sporudur. Tüm aile için eğlenceli bir spordur. Yüzme ile ilgili en güzel şey, bunun için sahile gitmenize gerek olmamasıdır. Yüzme havuzunda da eğlenebilirsiniz. Evde bir havuz varsa, o zaman sadece arka bahçeye kadar gitmeye ihtiyacınız olacaktır. Yüzme; vücudun hemen hemen tüm kaslarını çalıştırır ve kalp atış hızınızı artırır. Yüzme, dayanıklılığınızı ve kas gücünüzü de arttırır.

Rekabet için farklı stillerde yüzebilirsiniz; kurbağalama, sırtüstü, serbest stil ve kelebek.. Mesafe, yüzme havuzunda 50 metreye kadar değişebilir. Rekabetçi bir seviyede, yüzme tam vücut antrenmanı olarak düşünülebilir ve kaslarınızı güçlendirir. Yüzme; stres seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü ve gerginliği azalttığı için zihin için de yararlıdır.

3. Flyboarding

sagliginiz-icin-bu-yaz-mutlaka-denemeniz-gereken-6-su-sporu

Tüm adrenalin arayanlar için flyboarding, suda eğlence ve formun mükemmel bir karışımıdır. Flyboard, yüksek basınçlı su sayesinde kişinin havada 15 metreye kadar çıkabilmesini sağlar. Dengeyi korumak, core ve bacak kaslarınızı güçlendirir.

Flyboarding kalori yakmak ve formda kalmak için çok eğlenceli ve yenilikçi bir yöntemdir. Aynı zamanda açık hava ve doğal ortamda rahatlama hissi verir. Güneşe doğru uçmak, güneş ışığıyla elde edilen D vitamini elde etmek için harika bir yoldur. Flyboarding kalp atış hızınızı artırır, bu da kardiyovasküler kapasiteniz için faydalıdır. Genel olarak flyboarding, tüm ailenin tadını çıkarabileceği heyecan verici ve eğlenceli bir aktivitedir.

4. Kürek

sagliginiz-icin-bu-yaz-mutlaka-denemeniz-gereken-6-su-sporu

Kürek, birçok faydası olan başka bir eğlenceli su sporudur. Bir kayık sadece bir kişi için inşa edilmiş küçük bir bottur ve kontrolü kolaydır. Kayıktaki kişi iki kürek kullanır. Kanoyu ilerletmek için bu kürekleri kullanır ve üst vücut kaslarını harekete geçirir. Göğüs, kol, omuz ve sırt kaslarınızın güçlenmesini sağlar.

Daha önce sözü edilen spor kanolarının aksine, canlandırıcı olmanın dışında, huzurlu ve meditatiftir. Eğer akıntılı suda kanoya biniyorsanız; adrenalin seviyeniz artar bu durum kalp atım hızınızı arttırabilir. Sakin, yavaş ve sabit sularda da çok keyifli ve meditatif olabilir. Genel olarak kanoya binmek, birçok zihinsel ve fiziksel avantaj sağlar.

5. Snorkel

sagliginiz-icin-bu-yaz-mutlaka-denemeniz-gereken-6-su-sporu

Sualtı yüzmeye temelde şnorkelle yüzme denir. Dalgıçlar bir oksijen tankına bağlı bir dalış maskesi ile donatılmıştır. Sizi çok zevkli ve büyüleyici sualtı dünyasıyla buluşturmanın yanı sıra, şnorkel de sağlığınız için çok faydalıdır. Bu eğlenceli ve rekreasyonel su sporları tüm vücudunuzu çalıştırır ve omuz, kalça fleksörleri, karın, hamstring kaslarınızın kuvvetini büyük ölçüde arttırır.

Şnorkel, ağır dişli giyerek ve ağır bir oksijen deposu taşıyarak etrafta yüzmek zorunda olduğunuz için gücünüzü artırır. Şnorkel, ayrıca oksijen alımınızı artırdığı için nefesinizi iyileştirebilir. Şnorkel, eklem ağrısı olan kişiler için harika bir egzersiz olabilir; çünkü suda hareket etmek, eklemlerinizin düzenli egzersiz sırasında hissettiği ağrıyı azaltır.

Çok güzel ve renkli su hayatının tadını çıkarırken, şnorkel insan beyni için de meditatiftir. Yani, bir dahaki sefere okyanusu ziyaret ettiğinizde şnorkelle dalmayı düşününüz ve büyüleyici sualtı dünyasını deneyimleyiniz.

6. Rüzgar sörfü

sagliginiz-icin-bu-yaz-mutlaka-denemeniz-gereken-6-su-sporu

Rüzgar sörfü, en keyifli ve heyecan verici su sporlarından biridir. Ama gerçekten keyif almadan önce nasıl rüzgar sörfü yapacağınızı öğrenmelisiniz. Rüzgar sörfü becerisine eriştikten sonra onunla birlikte gelen avantajları kazanabilirsiniz. Rüzgar sörfü, kalp atış hızınızı önemli ölçüde arttırır ve kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirir, bu arada canlandırıcı ve eğlenceli bir aktivitedir.

Rüzgar sörfü, koşu gibi yüksek ritimli kardiyo egzersizlere harika bir alternatiftir. Rüzgar sörfü, yüksek hızda bir tahtada kendinizi dengelemek için bolca ihtiyaç duyduğunuz bacak ve core kaslarınızın kuvvetinizi de geliştirir.

Rüzgar sörfü, stres ve gerginliği azaltabileceğinden kişinin ruh sağlığı için de çok faydalıdır. Genel olarak rüzgar sörfü, birçok fiziksel ve zihinsel faydaya sahip, çok yenilikçi ve eğlenceli bir egzersizdir.

İlginizi çekebilir

İstanbul’un Kalbinde Yorgunluğunuzu Atmak İçin Holiday Inn Şişli Fitness & Spa’yı Deneyin!
Spor Salonları
84 Okunma
Spor Salonları
84 Okunma

İstanbul’un Kalbinde Yorgunluğunuzu Atmak İçin Holiday Inn Şişli Fitness & Spa’yı Deneyin!

Spor Card - 13 Mart 2019

Hem işime yakın hem evime yakın hem ulaşımı kolay olsun derken aklınıza yatan bir spor salonu bulmak oldukça zor olabiliyor.…

Yıldırım Hızıyla Süper Fit Olun!
Egzersiz-Spor
21 Okunma
Egzersiz-Spor
21 Okunma

Yıldırım Hızıyla Süper Fit Olun!

Spor Card - 11 Mart 2019

Antrenmanınızın her dakikasından verim almak mı istiyorsunuz? Birkaç dakika içerisinde kalp atışı hızınızı arttırıp metabolizmanızla birlikte kaslarınızı da geliştirmek için…

Çiftteker Üstünde Rüzgarı Hissederek Kalori Yakmanın Yolu: Bisiklet
Egzersiz-Spor
24 Okunma
Egzersiz-Spor
24 Okunma

Çiftteker Üstünde Rüzgarı Hissederek Kalori Yakmanın Yolu: Bisiklet

Spor Card - 8 Mart 2019

Aynı anda hem kafa dağıtmak hem de spor yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bisikletinize atlayın ve pedalları çevirmeye başlayın! Bisiklet binmek…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.