İncelten Yoga Antrenman Programı

10 Eylül 2018
474 Okunma

Yoga akışınıza, buradaki güç duruşlarını ekleyerek kalori yakıp asanada sınıf atlayın!

Yoga, bedenin bir tür içgüdüsel gereksinimi olan yavaşlama ve daha uyumlu bir şekilde hareket etme isteği üzerine yoğunlaşmanızı sağlayan bir sistemdir. Ancak artık yoga, zihni dinginleştirmek ve kuvvet geliştirmek arasında gidip gelen yoğun yaşantınız arasında bir “dengeleyici” olarak iş görebiliyor.

Tam da bu yüzden yoga eğitmeni ve 21-Day Yoga Body kitabının yazarı Sadie Nardini İncelten Yogayı yarattı. Güç hareketleri ve rahatlama duruşlarından oluşan çalışma, Nardini’nin yeni İncelme programından alınmış olup hem büyük hem de dengeleyici kaslarınızı geliştirmek için hazırlandı. Yani öz merkezinizi bulurken aynı zamanda güçlenebileceksiniz de. Verilen alıştırmaları sırasıyla yapabilir ya da sevdiğiniz hareketleri seçip kendi rutininize ekleyebilirsiniz.

İleri Kapanan Dalga

yoga-kız

 • Ayakta durun, ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Dizlerinizi büküp uyluklarınızın üzerine kapanın. Ellerinizi zeminde serbest bırakın; kalp atışınız hızlanacağından hareket etmeye devam edin. Bacaklarınızın arkasında esneme hissedene kadar bacaklarınızı düzleştirin. Aşırıya kaçmayın. Öne doğru kapanırken gövdenizi yandan yana sallayın. Önce bir ayağınıza, ardından diğerine eğilin. Bir dakika tekrar edin.
 • Yere bakan köpekten tek bacakla yere bakan köpek duruşuna geçiş yapın.

Hedef: sırt, detoks

Yere Bakan Köpek

yoga-kızzz

 

 • Ellerinizi omuz genişliğinde bir mesafede zemine koyun. Vücudunuz baş aşağı V şekline gelene kadar ayaklarınızla geriye yürüyüp Yere Bakan Köpek duruşuna gelin. Göğsünüzü ve göbeğinizi yukarı çekerek belinizin ve omuz eklemlerinizin gevşemesine engel olun. Bütün el parmaklarınızı zemine bastırarak yere değmeseler dahi topuklarınızı zemine doğru esnetin.

Hedef: omuz, trıceps, merkez, kalça kasları, quads, hamstrings; enversiyon,

Tek Bacakla Yere Bakan Köpek

 • Sağ bacağınızı havaya kaldırın. Ayak parmaklarınızı sağ dışa değil zemine döndürün. Bu noktada 5-10 kez nefes alıp verin. (Burada mola vermek zorunda kalırsanız, dizlerinizi yere getirin, ayaklarınız ileri bakacak şekilde alt bacaklarınızın üstüne oturun ve soluyun.)
 • Yere Bakan Köpek pozisyonuna dönüp sol bacağınız havadayken Tek Bacakla duruşunu sol tarafınızla yapın.

Plank Duruşu

yoga-kızzzz

 • Son Köpek duruşunuzdan vücudunuzu düzleştirerek Plank duruşuna geçin ya da şınavın tepe pozisyonunu yapın. Ellerinizi omuzlarınızın altında tutup ayaklarınızı da vücudunuz tepeden ayağa dümdüz bir çizgi çizecek kadar geride tutun. Göbeğinizin ortasını içinize çekerek belinizin ve omzunuzun salınmasına engel olun.
 • Bir dakika Plank duruşunda kalın
 • Gerekirse aralarda dinlenin.
 • Planktan diablo duruşuna geçiş yapın.

Diablo Duruşu

 • Plank duruşundayken topuklarınızı önce sola, sonra sağa döndürüp ön omurganızı yukarıda tutun. Bir dakika tekrar edin.

Hedef: kol, merkez, omurga, quads

Tanrıça Dönüşü

yoga-kızzzzz

 • Sırtüstü uzanın. Dizlerinizi büküp ayaklarınızı bitiştirerek bacaklarınıza zeminde elmas biçimi verin ve Tanrıça duruşuna geçin. Kollarınızı zemin üstünde yanlara açarak T şekline geçtikten sonra dizlerinizi önce sola, sonra sağa doğru bitiştirip döndürün.
 • Her bir yana yaptığınız döndürme devinimini 5-10 saniye bekletin, derin nefes alın.

Hedef: merkez

Yazan: Cat Perry
Antrenman: Sadıe Nardını
Fotoğraflar: Jay Sullıvan

Merkez Gücü Vinyasa Yoga, Kurucu; 21-Day Yoga Body kitabının yazarı

İlginizi çekebilir

Sporda İlerleme Nasıl Sağlanır?
Egzersiz-Spor
3 Okunma
Egzersiz-Spor
3 Okunma

Sporda İlerleme Nasıl Sağlanır?

Spor Card - 23 Eylül 2019

Ders çalışmazsanız matematik sınavından geçemezsiniz… Ve ilerleme kaydedemiyorsanız da salonda vücudunuzu geliştiremezsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenin. Uzmanına sorduk! Sporda İlerleme Nedir?…

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı
Egzersiz-Spor
49 Okunma
Egzersiz-Spor
49 Okunma

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı

Spor Card - 20 Eylül 2019

Eğer üst vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, kol, omuz ve göğüs kaslarınızı biçimlendirip sıkılaştırmanız gerekiyor. Farklı antrenman yöntemlerinin en iyi özelliklerini bir araya…

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!
Genel
78 Okunma
Genel
78 Okunma

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!

Uluç - 19 Eylül 2019

Sporcard olarak Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın düzenlediği Umut Koşusu’nu destekliyoruz. 22 Eylül’de Büyükada’da #UmudaKoş’uyoruz. Seni de ailemizin bir parçası olarak…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.