Yalın Ayak Antrenman Yapmanın Gerçekten Avantajı Var mıdır?

1 Haziran 2018
48 Okunma

Spor ayakkabıyla geçirdiğiniz onca zamandan sonra ayakkabısız antrenman yapmak mantıksız gelebilir ama yalın ayak olmanın pek çok artısı vardır. New York’ta ayak hastalıkları uzmanı olarak çalışan ve Barefoot Strong adlı kitabın yazarı Emily Splichal, “Yalın ayakken, merkez bölgeniz ya da diğer adıyla güç merkeziniz daha sağlam olur. Merkez bölgeniz ne kadar sağlam olursa, siz de bir o kadar kuvvetli olur ve o kadar daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz” diye not ediyor. Ancak önemli olan tek şey kas anlamında kuvvetli olmak değildir. Splichal, “Ayaklarımız ve merkez bölgemiz birbirine bağlar ve nöromüsküler (sinir-kas) yolaklarla bağlıdır. Bu da aslında sadece ayaklarımızı çalıştırdığımızda merkz bölgemizin en derinindeki kasları çalıştırıyoruz demenin süslü versiyonudur” diye ekledi.

yalin-ayak-antrenman-yapmak

“Ayaklarımız, vücudumuz ve yer arasındaki tek temas noktası olduğuna göre, yalın ayak ağırlık kaldırmak merkez bölgemizle olan bağlantının sağlamlamasını perçinler.”

Bench Press Yaparken En İyi El Pozisyonu Hangisidir?

yalin-ayak-antrenman-yapmak

Üst vücut antrenmanları arasında en yaygın yapılan egzersiz bench press’tir. Bu yüzden en başından itibaren doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir. Ancak New York eyaletindeki Diesel Strength and Conditioning’in sahibi Jim Smith herkese uyacak tek bir yöntemin bulunmadığını söylüyor. “Elinizin en iyi pozisyonu en rahat hissettiğinizdir.” Çoğu haltercinin genellikle omuz genişliğinden biraz daha açık durduğu pozisyonu rahat bulduğunu da ekliyor Smith. En iyi hangisinin işe yaradığını doğru şekilde test etmek için alt bacağınızın ortasına gelecek bir rafa barbel koyup şınav çekebilirsiniz. “Omuzlarınızın hangi pozisyonda en iyi hissettiğini test etmek için çeşitli pozisyonlar denedikten sonra o pozisyonu bench press’te uygulayın” diyor Smith. İdeal olan, dirseklerinizin hafifçe dışarı doğru durup (aşağı yukarı 45 derecede) omuzlarınızın geride ve aşağıda kaldığı pozisyondur.

Smith, “Bar aşağı doğru inerken göğsünüzü yukarı kaldırın. Bu daha fazla gerginlik için sırtınızın üst bölümüne bir kavis verir” diye ekliyor.

Adaptojen Nedir ve Bana Ne Faydası Var?

yalin-ayak-antrenman-yapmak

Bütüncül tıp pratisyeni ve Be Well’in kurucusu Doktor Frank Lipman, “Adaptojenler, vücudunuzun strese karşı hormonal tepkilerinden sorumlu böbrek üstü sisteminizin sağlığını iyileştirmek için kullanılan şifalı ot türleridir” diye açıklıyor. Adaptojenler denmesinin sebebi, vücudunuzun o anki ihtiyacına göre işlevlerini “adapte“ etme, yani uyarlanma gibi eşsiz bir kabiliyetlerinin olmasıdır. Lipman, “Adaptojenler, aşırı uyarılmış gibi hissettirmeden aynı anda sizi sakinleştirebilir ve enerjinizi arttırabilir” diyor. Bu tarz otlar size yeni olabilir ancak geleneksel Çin tıbbında ve aşnı Hindu tıbbında (Ayurveda) binlerce yıldır kullanılıyor. En yaygın kullanılan otlar arasında Asya ginsengi, Sibirya ginsengi, Hint ginsengi ve Altınkök vardır.

İlginizi çekebilir

Fran ve Franco Antrenmanları ile Kas Geliştirme Teknikleri
Fitness Önerileri
17 Okunma
Fitness Önerileri
17 Okunma

Fran ve Franco Antrenmanları ile Kas Geliştirme Teknikleri

Spor Card - 15 Ağustos 2018

CrossFit antrenmanları ile kaslarınıza hacim kazandırabilirsiniz. Fran ve Franco Crossfit antrenmanları içinde kas yoğunluğunu en üst seviyelere çıkaranlardan ikisi! İşe…

Blue Pacific Health & Fitness Club ile Beylikdüzü’nde Lüks Bir Fitness Deneyimi
Fitness Önerileri
108 Okunma
Fitness Önerileri
108 Okunma

Blue Pacific Health & Fitness Club ile Beylikdüzü’nde Lüks Bir Fitness Deneyimi

Spor Card - 13 Ağustos 2018

Tamı tamına 6500 metre kare alan, 30 profesyonel çalışan, 7 gün 16 saat kesintisiz hizmet ve sayısını tahmin bile edemediğimiz…

Evde Cilt Bakımı İçin Kolay Yüz Maskesi Tarifleri
Güzellik
24 Okunma
Güzellik
24 Okunma

Evde Cilt Bakımı İçin Kolay Yüz Maskesi Tarifleri

Spor Card - 10 Ağustos 2018

Sivilce lekelerini, soluk bir cildi, gözaltı morluklarını unutun! Porselen gibi bir cilt için ‘mucize’ önerilerimiz var! Bronzlaşalım derken yüzümüzde oluşan…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.