Yalın Ayak Antrenman Yapmanın Gerçekten Avantajı Var mıdır?

1 Haziran 2018
22 Okunma

Spor ayakkabıyla geçirdiğiniz onca zamandan sonra ayakkabısız antrenman yapmak mantıksız gelebilir ama yalın ayak olmanın pek çok artısı vardır. New York’ta ayak hastalıkları uzmanı olarak çalışan ve Barefoot Strong adlı kitabın yazarı Emily Splichal, “Yalın ayakken, merkez bölgeniz ya da diğer adıyla güç merkeziniz daha sağlam olur. Merkez bölgeniz ne kadar sağlam olursa, siz de bir o kadar kuvvetli olur ve o kadar daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz” diye not ediyor. Ancak önemli olan tek şey kas anlamında kuvvetli olmak değildir. Splichal, “Ayaklarımız ve merkez bölgemiz birbirine bağlar ve nöromüsküler (sinir-kas) yolaklarla bağlıdır. Bu da aslında sadece ayaklarımızı çalıştırdığımızda merkz bölgemizin en derinindeki kasları çalıştırıyoruz demenin süslü versiyonudur” diye ekledi.

yalin-ayak-antrenman-yapmak

“Ayaklarımız, vücudumuz ve yer arasındaki tek temas noktası olduğuna göre, yalın ayak ağırlık kaldırmak merkez bölgemizle olan bağlantının sağlamlamasını perçinler.”

Bench Press Yaparken En İyi El Pozisyonu Hangisidir?

yalin-ayak-antrenman-yapmak

Üst vücut antrenmanları arasında en yaygın yapılan egzersiz bench press’tir. Bu yüzden en başından itibaren doğru bir şekilde yapmak çok önemlidir. Ancak New York eyaletindeki Diesel Strength and Conditioning’in sahibi Jim Smith herkese uyacak tek bir yöntemin bulunmadığını söylüyor. “Elinizin en iyi pozisyonu en rahat hissettiğinizdir.” Çoğu haltercinin genellikle omuz genişliğinden biraz daha açık durduğu pozisyonu rahat bulduğunu da ekliyor Smith. En iyi hangisinin işe yaradığını doğru şekilde test etmek için alt bacağınızın ortasına gelecek bir rafa barbel koyup şınav çekebilirsiniz. “Omuzlarınızın hangi pozisyonda en iyi hissettiğini test etmek için çeşitli pozisyonlar denedikten sonra o pozisyonu bench press’te uygulayın” diyor Smith. İdeal olan, dirseklerinizin hafifçe dışarı doğru durup (aşağı yukarı 45 derecede) omuzlarınızın geride ve aşağıda kaldığı pozisyondur.

Smith, “Bar aşağı doğru inerken göğsünüzü yukarı kaldırın. Bu daha fazla gerginlik için sırtınızın üst bölümüne bir kavis verir” diye ekliyor.

Adaptojen Nedir ve Bana Ne Faydası Var?

yalin-ayak-antrenman-yapmak

Bütüncül tıp pratisyeni ve Be Well’in kurucusu Doktor Frank Lipman, “Adaptojenler, vücudunuzun strese karşı hormonal tepkilerinden sorumlu böbrek üstü sisteminizin sağlığını iyileştirmek için kullanılan şifalı ot türleridir” diye açıklıyor. Adaptojenler denmesinin sebebi, vücudunuzun o anki ihtiyacına göre işlevlerini “adapte“ etme, yani uyarlanma gibi eşsiz bir kabiliyetlerinin olmasıdır. Lipman, “Adaptojenler, aşırı uyarılmış gibi hissettirmeden aynı anda sizi sakinleştirebilir ve enerjinizi arttırabilir” diyor. Bu tarz otlar size yeni olabilir ancak geleneksel Çin tıbbında ve aşnı Hindu tıbbında (Ayurveda) binlerce yıldır kullanılıyor. En yaygın kullanılan otlar arasında Asya ginsengi, Sibirya ginsengi, Hint ginsengi ve Altınkök vardır.

İlginizi çekebilir

Akatlar’da Fitness Deneyiminizi Zirveye Taşıyacak Bir Spor Salonu Var: BodyClub No:1903
Spor Salonları
24 Okunma
Spor Salonları
24 Okunma

Akatlar’da Fitness Deneyiminizi Zirveye Taşıyacak Bir Spor Salonu Var: BodyClub No:1903

Spor Card - 20 Haziran 2018

Fitness âşıklarını buraya toplayalım. Mutlaka denemeniz gereken Akatlar’daki spor salonu BodyClub No:1903’ten bahsedeceğiz! İstanbul’un şık ve nezih semtlerinden birinde bulunan…

Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem de Zayıflatıyor!
Sağlıklı Tarifler
19 Okunma
Sağlıklı Tarifler
19 Okunma

Bu İçecekler Hem Serinletiyor Hem de Zayıflatıyor!

Spor Card - 18 Haziran 2018

Yaz aylarında günlük sıvı ihtiyacının karşılanmasına daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu süreçte yeteri kadar sıvı tüketmeyen bireylerde baş ağrısı,…

Anadolu Yakasında Gidilebilecek Belki de En İyi Spor Salonu: Crossfit Balaban Nidakule
Egzersiz-Spor
137 Okunma
Egzersiz-Spor
137 Okunma

Anadolu Yakasında Gidilebilecek Belki de En İyi Spor Salonu: Crossfit Balaban Nidakule

Spor Card - 13 Haziran 2018

Sporu, günlük hayatın sıradanlığından kurtulmak için bir kaçış olarak görüyor olabilirsiniz. https://www.instagram.com/p/Bj1tIg9hx-O/?hl=en&taken-by=crossfitbalaban Fakat, sporu bunun daha da ötesinde bir yere…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.