Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Tüyoları

14 Aralık 2018
162 Okunma

Spora başladıysanız bu 6 beslenme önerisine kulak vermelisiniz!

1.Süt Ürünleri Hayat Kurtarır

bagisiklik-sistemini-guclendirmek-icin-yiyecekler

Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, buzdolabınızda tuttuğunuz o peynirler hayatınızı kurtarabilir. Araştırmada kalp hastalığı ve inme ile süt yağları arasında herhangi bir ilinti bulunamadı. Hatta süt yağındaki bir yağ asidi felci engelleyebiliyor. Yani yoğurdun, peynirin ve sütün tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz!

2.Daha Çok Özel An İçin Balık Yiyin

yag

Sanırım başlık ilginizi hemen çekmiştir. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde çıkan bir çalışmada Omega-3 içeren balıklardan yiyen çiftlerin daha sık seks yaptıkları ve doğurganlık oranlarının arttığı görüldü. Yani baba olmak istiyor ya da eşinizle daha çok vakit geçirmek istiyorsanız, bol bol somon ve hamsi yiyin.

3.Kahve İçenler Uzun Yaşıyor

Yarım milyon insan üzerinde 10 yıldır yürütülen bir çalışmada kahvenin sanıldığından daha sağlıklı olduğu bulundu. JAMA Dâhiliye Tıbbı dergisinde çıkan bir çalışmada, günde 250ml ila 2 litre kahve içen kişilerin, hiç kahve içmeyenlere nispeten erken ölüm riskinin daha az olduğu görüldü. Aynı şey kafeinsiz kahve için de geçerli olduğuna göre buradaki kilit nokta kafein değil, çekirdek oluyor.

4.Protein Alımını Günde Dörde Bölün

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği Dergisinde çıkan 2018 tarihli bir incelemeye göre optimal kas sentezi için günlük protein alımının güne yayılması daha faydalı. Vücut ağırlığının her bir kilosuna karşılık olarak günde dört kez 2g ilâ 3g arasında protein almanız öneriliyor ki bu da öğün başına 36-50g arasında proteine denk düşüyor.

5.Unutmayın Esmer Pirinç Bunamayı Önleyebilir

Esmer mi yoksa beyaz pirinç mi gidip geliyorsanız yardımcı olalım: Japon araştırmacılar esmer pirincin Alzheimer gibi bilişsel hastalıkları önleyebilen besinler içerdiğini buldu. Daha iyi emilim ve sindirim için araştırmacılar pirinci yüksek basınçlı bir teknikle işleme soktu. Sonuç olarak esmer pirincin daha besleyici olduğu bulundu.

6. Mango Pekliğe İyi Gelebilir

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları yayınında çıkan yeni bir çalışmada mangonun doğal kabızlık giderici olduğu bulundu. İçerdiği yüksek miktardaki lif ve de bazı polifenoller sayesinde mango süreğen pekliği iyileştirip bağırsak iltihaplanmalarını azaltabiliyor. Mangonun müthiş bir tadı olması da cabası!

İlginizi çekebilir

İstanbul’un Kalbinde Yorgunluğunuzu Atmak İçin Holiday Inn Şişli Fitness & Spa’yı Deneyin!
Spor Salonları
84 Okunma
Spor Salonları
84 Okunma

İstanbul’un Kalbinde Yorgunluğunuzu Atmak İçin Holiday Inn Şişli Fitness & Spa’yı Deneyin!

Spor Card - 13 Mart 2019

Hem işime yakın hem evime yakın hem ulaşımı kolay olsun derken aklınıza yatan bir spor salonu bulmak oldukça zor olabiliyor.…

Yıldırım Hızıyla Süper Fit Olun!
Egzersiz-Spor
21 Okunma
Egzersiz-Spor
21 Okunma

Yıldırım Hızıyla Süper Fit Olun!

Spor Card - 11 Mart 2019

Antrenmanınızın her dakikasından verim almak mı istiyorsunuz? Birkaç dakika içerisinde kalp atışı hızınızı arttırıp metabolizmanızla birlikte kaslarınızı da geliştirmek için…

Çiftteker Üstünde Rüzgarı Hissederek Kalori Yakmanın Yolu: Bisiklet
Egzersiz-Spor
24 Okunma
Egzersiz-Spor
24 Okunma

Çiftteker Üstünde Rüzgarı Hissederek Kalori Yakmanın Yolu: Bisiklet

Spor Card - 8 Mart 2019

Aynı anda hem kafa dağıtmak hem de spor yapmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bisikletinize atlayın ve pedalları çevirmeye başlayın! Bisiklet binmek…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.