Spora Yeni Başlayanlar İçin Beslenme Tüyoları

14 Aralık 2018
307 Okunma

Spora başladıysanız bu 6 beslenme önerisine kulak vermelisiniz!

1.Süt Ürünleri Hayat Kurtarır

bagisiklik-sistemini-guclendirmek-icin-yiyecekler

Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, buzdolabınızda tuttuğunuz o peynirler hayatınızı kurtarabilir. Araştırmada kalp hastalığı ve inme ile süt yağları arasında herhangi bir ilinti bulunamadı. Hatta süt yağındaki bir yağ asidi felci engelleyebiliyor. Yani yoğurdun, peynirin ve sütün tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz!

2.Daha Çok Özel An İçin Balık Yiyin

yag

Sanırım başlık ilginizi hemen çekmiştir. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde çıkan bir çalışmada Omega-3 içeren balıklardan yiyen çiftlerin daha sık seks yaptıkları ve doğurganlık oranlarının arttığı görüldü. Yani baba olmak istiyor ya da eşinizle daha çok vakit geçirmek istiyorsanız, bol bol somon ve hamsi yiyin.

3.Kahve İçenler Uzun Yaşıyor

Yarım milyon insan üzerinde 10 yıldır yürütülen bir çalışmada kahvenin sanıldığından daha sağlıklı olduğu bulundu. JAMA Dâhiliye Tıbbı dergisinde çıkan bir çalışmada, günde 250ml ila 2 litre kahve içen kişilerin, hiç kahve içmeyenlere nispeten erken ölüm riskinin daha az olduğu görüldü. Aynı şey kafeinsiz kahve için de geçerli olduğuna göre buradaki kilit nokta kafein değil, çekirdek oluyor.

4.Protein Alımını Günde Dörde Bölün

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği Dergisinde çıkan 2018 tarihli bir incelemeye göre optimal kas sentezi için günlük protein alımının güne yayılması daha faydalı. Vücut ağırlığının her bir kilosuna karşılık olarak günde dört kez 2g ilâ 3g arasında protein almanız öneriliyor ki bu da öğün başına 36-50g arasında proteine denk düşüyor.

5.Unutmayın Esmer Pirinç Bunamayı Önleyebilir

Esmer mi yoksa beyaz pirinç mi gidip geliyorsanız yardımcı olalım: Japon araştırmacılar esmer pirincin Alzheimer gibi bilişsel hastalıkları önleyebilen besinler içerdiğini buldu. Daha iyi emilim ve sindirim için araştırmacılar pirinci yüksek basınçlı bir teknikle işleme soktu. Sonuç olarak esmer pirincin daha besleyici olduğu bulundu.

6. Mango Pekliğe İyi Gelebilir

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları yayınında çıkan yeni bir çalışmada mangonun doğal kabızlık giderici olduğu bulundu. İçerdiği yüksek miktardaki lif ve de bazı polifenoller sayesinde mango süreğen pekliği iyileştirip bağırsak iltihaplanmalarını azaltabiliyor. Mangonun müthiş bir tadı olması da cabası!

İlginizi çekebilir

Benzersiz Rehber: Ankara’daki En İyi 5 Spor Salonu
Genel
12 Okunma
Genel
12 Okunma

Benzersiz Rehber: Ankara’daki En İyi 5 Spor Salonu

Spor Card - 21 Ağustos 2019

En iyi Ankara spor salonları nerede? Kafanızdaki bu ve nice farklı soru işaretini cevaplayabilmek için araştırma yaptık. Seçtiğimiz 5 spor…

Boyun Düzleşmesi (Servikal Lordoz) Beyin Sağlığınızla Oynayabilir!
Genel
30 Okunma
Genel
30 Okunma

Boyun Düzleşmesi (Servikal Lordoz) Beyin Sağlığınızla Oynayabilir!

Spor Card - 19 Ağustos 2019

Ağrı ve duruş bozukluğunu beraberinde getiren boyun düzleşmesi rahatsızlığı ortaya çıktığında, tıbbi terminolojiyle servikal lordoz düzleşir, boyun sağlıklı ve normal eğri formunu kaybeder.…

Definasyon Diyet Listesi ve Ayrıntılı Kalori Değerleri
Egzersiz-Spor
43 Okunma
Egzersiz-Spor
43 Okunma

Definasyon Diyet Listesi ve Ayrıntılı Kalori Değerleri

Spor Card - 16 Ağustos 2019

Kral gibi yiyip de definasyon dönemine giremeyeceğimizi kim söylemiş? 4 haftadan kısa sürede yağ yakmak ve kaslarınızı ortaya çıkarmak istiyorsanız,…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.