Ana SayfaEgzersiz-SporYeni Başlayanlara: Spor Yaparken Beslenme

Yeni Başlayanlara: Spor Yaparken Beslenme

Çevrenizdeki sayısız insandan duyduğunuz gibi sadece antrenman yapmak yetmez; bunu iyi bir beslenmeyle de desteklemelisiniz. Unutmayın ki kaslarınızı yeteri kadar ve ihtiyaç duyduğu besinlerle besleyemezseniz, asla istediğiniz görünüme kavuşamazsınız. Eğer siz de spora yeni başlayan biriyseniz ve yönlendirilmeye ihtiyacınız varsa, bu içeriğimiz tam size göre. Spor yaparken beslenme düzeninizi oluşturabileceğiniz, kulağınıza küpe olacak bu tüyolarla siz de antrenmanlarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz!

1. Süt Ürünleri Hayat Kurtarır

Teksas Üniversitesi Sağlık Bilimi Merkezi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, buzdolabınızda tuttuğunuz o peynirler hayatınızı kurtarabilir. Araştırmada kalp hastalığı ve inme ile süt yağları arasında herhangi bir ilinti bulunamadı. Hatta süt yağındaki bir yağ asidi felci engelleyebiliyor. Yani yoğurdun, peynirin ve sütün tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz (1)!

2. Daha Çok Balık Yiyin

Sanırım başlık ilginizi hemen çekmiştir. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisinde çıkan bir çalışmada Omega-3 içeren balıklardan yiyen çiftlerin daha sık seks yaptıkları ve doğurganlık oranlarının arttığı görüldü. Yani baba olmak istiyor ya da eşinizle daha çok vakit geçirmek istiyorsanız, bol bol somon ve hamsi yiyin (2).

3. Kahve İçenler Uzun Yaşıyor

Yarım milyon insan üzerinde 10 yıldır yürütülen bir çalışmada kahvenin sanıldığından daha sağlıklı olduğu bulundu. JAMA Dâhiliye Tıbbı dergisinde çıkan bir çalışmada, günde 250ml ila 2 litre kahve içen kişilerin, hiç kahve içmeyenlere nispeten erken ölüm riskinin daha az olduğu görüldü. Aynı şey kafeinsiz kahve için de geçerli olduğuna göre buradaki kilit nokta kafein değil, çekirdek oluyor (3).

4. Protein Alımını Günde Dörde Bölün

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneği Dergisinde çıkan 2018 tarihli bir incelemeye göre optimal kas sentezi için günlük protein alımının güne yayılması daha faydalı. Vücut ağırlığının her bir kilosuna karşılık olarak günde dört kez 2g ilâ 3g arasında protein almanız öneriliyor ki bu da öğün başına 36-50g arasında proteine denk düşüyor (4).

5. Unutmayın Esmer Pirinç Bunamayı Önleyebilir

Esmer mi yoksa beyaz pirinç mi gidip geliyorsanız yardımcı olalım: Japon araştırmacılar esmer pirincin Alzheimer gibi bilişsel hastalıkları önleyebilen besinler içerdiğini buldu. Daha iyi emilim ve sindirim için araştırmacılar pirinci yüksek basınçlı bir teknikle işleme soktu. Sonuç olarak esmer pirincin daha besleyici olduğu bulundu.

6. Mango Pekliğe İyi Gelebilir

Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırmaları yayınında çıkan yeni bir çalışmada mangonun doğal kabızlık giderici olduğu bulundu. İçerdiği yüksek miktardaki lif ve de bazı polifenoller sayesinde mango süreğen pekliği iyileştirip bağırsak iltihaplanmalarını azaltabiliyor. Mangonun müthiş bir tadı olması da cabası (5)!

Logged in as Edit your profile.

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER