Ana SayfaEgzersiz-SporFitness ÖnerileriSağlık Topuyla Yapabileceğiniz Bu Egzersiz ile Tricespslerinizi Güçlendirin!

Sağlık Topuyla Yapabileceğiniz Bu Egzersiz ile Tricespslerinizi Güçlendirin!

Sağlık Topu Nedir?

Sağlık topu, çok yönlü bir spor aksesuarıdır. Başlangıçta fizyoterapistler tarafından tercih edilen ve insanları tedavi etmek için kullanılan sağlık topu artık fitness salonlarında da yerini aldı. Ağırlıkları 1-10 kg arası değişen bu çok yönlü saplık topları, birçok egzersizin vazgeçilmezi oldu. Bu egzersizlerden biri ise tabii ki son zamanlarda oldukça popüler olan Medicine Ball Overhead.

Medicine Ball Overhead Hareketiyle Kollarınızı Güçlendirin

“Medicine ball overhead extension hareketinin artısı triceps maksimum güçle kullanıp atarken hızınızı kullanmanızdır. Böylece harekete güç unsuru eklenip kuvvet ve boyut artıyor.” diyor antrenör Mike Hanley.

Bu hareket gerçekten de hemen hemen her büyük kas grubunu çalıştıracak kadar etkili olmakla beraber aynı zamanda yüksek yoğunluklu egzersiz rutininize de mükemmel bir katkı da bulunuyor. Yarattığı rahatlama hissinden bahsetmiyoruz bile..

Medicine Ball Overhead Egzersizi Nasıl Yapılır?

1- Beton ya da bir duvarın bir metre kadar önünde durun; iki elle sağlık topunu tutun. 

2 Topu omuz üstüne kaldırın, dirsekleri büküp başınızın arkasına getirin, sonra dirsekleri patlayıcı şekilde uzatarak topu olabildiğince sert şekilde duvara vurun. 

3– Topun hemen baş üzerinden duvara değmesine dikkat edin. Seken topu yakalayın ve sonraki tekrara geçin. 6-8 tekrarlı 3 set tamamlayın. 

Hareket yalnızca üst gövdenizi çalıştırıyormş gibi görünse de, alt gövdeniz ve karın bölgeniz de kaldırma ve fırlatma için güç harcamaktadır. Bu hareketle beraber, egzersizin akışını sürdürmek için vücudunuzun üst ve alt kısmı arasında koordineli bir hareket yakalamanız gerekir.

Bu egzersiz, hareketi güçlendirmek için kalça kaslarınız, karın kaslarınız, beliniz, spinal elektörler de dahil olmak üzere çekirdek kaslarınızın birçoğunun birlikte çalışmasını sağlar. Düzenli olarak yapıldığında bu egzersiz, sağlık topu egzersizleri vücut gücünü ve dengesini artırmaya yardımcı olur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER