Güzellik Uğruna Sağlığınızdan Olmayın!

24 Eylül 2018
225 Okunma

Bu yazımızda aslında doğru bildiğimiz ama aksine daha kötü sonuçlar doğurabilecek olan güzellik hatalarını anlatmak istedik!

Yanlış Kozmetik Kullanımının Ağır Bedeli ‘‘Hiperpigmentasyon’’

pigment

Cilt lekeleri olarak bilinen hiperpigmentasyon aslında vücudumuzun bir savunma mekanizmasıdır. Güneş gören bölgelerde ve sıklıkla kadınlarda görülür. Kozmetik veya kimyasal bir nedenle zarar görmüş cildin onarılma sürecinde, vücudumuz savunma olarak melanin pigmenti salgılar ve cilt lekeleri oluşur.

Asitli peelinglerin, yaz mevsimde yapılan lazer uygulamalarının, cilt soyma yöntemlerinin veya cildinize uygun olmayan kozmetik ürünlerin sizi dönüşü çok zor hatalara götürebileceğini unutmayın!

Saçı Her gün Yıkamanın Bilinmeyen Zararları!

sac-bakim

Saç derisi kendi kendini besleyen bir yapıya sahiptir, hatta öyle ki saçlarımız saç derisinde oluşan yağlardan beslenirler. Saçı her gün yıkamak saç derisini aşındıracağı gibi zamanla saçın savunma mekanizması olarak daha çabuk yağlanmasına ve güçsüz düşmesine sebep olur.

Özellikle şampuan kullanımında sonra durulama yaptığınız suya elma sirkesi ekleyerek hem saçınıza bakım yapmış hem de şampuanların kimyasal etkilerinden kurtulmuş olursunuz.

Akneler İçin Sunulan Kozmetik Yalanları

akne-sivilce

Üzgünüz ama akne tedavisi sandığımızın aksine uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir ve akne oluşum sebebi tedavi edilmedikçe uygulanan kozmetik ürünler çok kısa ve geçici faydalar sağlar. Akneye yatkın bir cildiniz varsa kök nedeni için mutlaka bir uzmanla görüşmeniz gerekiyor.

Yine de doğal yöntemlerin ve cildin iyileşme sürecini yüzlerce katına çıkaran “dermaroller” uygulamalarının da faydalı olabileceğini paylaşalım.

Makyajı Temizleyip Uyumak Yeterli Midir?

temizlik-makyaj

Elbette hayır! Gün boyunca makyajla nefessiz kalan cildinizi iyice temizledikten sonra onu beslemelisiniz. Cilt yenileme süreci gece başlar, bu yüzden gece bakımı sağlıklı bir cilt için en önemli noktadır. Cildi yormayacak ürünlerle yapacağınız bakımla gündüz çok daha canlı uyanabilirsiniz. Hatta doğal bir vitamin bombası maskesiyle uyuyabilirsiniz bile.

Son olarak beynin uyku bozukluklarını önleyen ve daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olmanızı sağlayan melatonin hormonu salgılayabilmesi için hiç ışık almayan kapkaranlık bir ortamda uyumanız gerektiğini hatırlatalım.

İlginizi çekebilir

30 Günlük Squat Challenge: En Can Yakıcı Bacak Hareketleri
Egzersiz-Spor
16 Okunma
Egzersiz-Spor
16 Okunma

30 Günlük Squat Challenge: En Can Yakıcı Bacak Hareketleri

Spor Card - 19 Temmuz 2019

Bara ciddi ağırlıklar, bacaklarınıza da ciddi kütle ekleyeceğiniz 30 günlük süper bir squat challenge yapmaya ne dersiniz? Squat boşuna hareketlerin…

Benzersiz Rehber: İstanbul’daki En İyi Havuzlu Spor Salonları
Spor Salonları
79 Okunma
Spor Salonları
79 Okunma

Benzersiz Rehber: İstanbul’daki En İyi Havuzlu Spor Salonları

Spor Card - 17 Temmuz 2019

Yüzme havuzlu spor salonu aramaktan yorulduysanız, bu rehber tam sizlik! Eğer "Sporumu yapayım, bir de üstüne havuzda yüzüp rahatlayayım." diyorsanız,…

Neden Oruç Diyeti Kilo Vermenin En İyi Yolu Olarak Görülüyor?
Sağlıklı Beslenme
36 Okunma
Sağlıklı Beslenme
36 Okunma

Neden Oruç Diyeti Kilo Vermenin En İyi Yolu Olarak Görülüyor?

Spor Card - 16 Temmuz 2019

Antik dönemlere kadar uzanan oruç diyeti binlerce yıldır uygulanmaktadır. Hristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler ve Budistlerin oruç tuttuğu ritüelleri vardır. “En iyi…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.