Burrito’nuzu Nasıl Alırsınız?

8 Temmuz 2019
146 Okunma

Meksika dürümünün çok daha sağlıklı alternatifleri.

Meksikalılar dürümü çok seviyor. Biz daha çok tavuk ve etli dürüm yerken Meksikalılar dürümün içine fasulyeden kişniş yaprağına kadar her şeyi koyuyorlar. Ama bir dürüm bazen bin kaloriden fazla demek ve içindeki tuz ve doymuş yağ da aşırı oluyor. Çözüm? Dürümün içine koyduklarınızı sağlıklı alternatiflerle değiştirmek!

Lavaş

Spor diyetisyeni Amy Goodson’a göre normal büyük lavaşların her biri neredeyse 300 kalori! Kalorisi düşük, lifi yüksek ve daha küçük çaptaki lavaşları tercih edin. “Ufak mısır lavaşları sadece 50 kaloridir. Yani bunlardan üç tane yeseniz bile normal büyükten daha az kalori almış alırsınız.”

Et

Kırmızı et düşman sayılmaz ama yağsızını yemeniz lazım. “Kıyma istiyorsanız 93/7 oranında yağsız olanından alın ya da onun yerine yağı oldukça düşük pançeta ya da bonfile alın” diyor Goodson.

Pirinç

Esmer pirincin besin değerleri ak pirince göre daha yüksektir ama 180g ak ya da esmer pirinçte 200 kalori ve 40 gram karbo vardır. Karbonhidrata dikkat ediyorsanız pirinç haline getirilmiş karnabaharı seçin. Meksika baharatlarıyla tatlandırın ve istediğiniz kadar yiyin. “Karnabahar gibi lahanagiller lif ve besin bakımından zengindir” diyor Goodson.

Fasulye

Meksika dürümünün olmazsa olması kızarmış fasulyede bolca yağ vardır. Onun yerine (kara ya da benekli) konserve fasulye kullanın. Hemen ısınır. Sağlıklı ve daha zahmetsizdir.

Peynir

Goodson peynirdeki doymuş yağ ve kaloriden kısmak için peyniri az tutmalısınız diyor. En sevdiğiniz “yağlı” peynirden feragat etmek istemiyorsanız miktarını abartmayın.

Ekşi Krema

Dürümdeki kremamsı doku için avokado ya da guakamole kullanın. “Bunlarda da yağ var, hem kalorisi de çok değişmiyor ama içindeki yağın kalitesi farklıdır” diyor Goodson.

Marul

Olsun! Biraz da salça, kavrulmuş kırmızı ve yeşilbiber ilave edin. “Biber dürüme çok yakışır. Çok azıyla bile günlük C vitamininizi alabilirsiniz” diyor Goodson.

Acil Dürüm

Lavaş seçerken akıllı davranın ve ekstra 200 kaloriden kurtulun.

 Yazan: Lizbeth Scordo

İlginizi çekebilir

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı
Egzersiz-Spor
46 Okunma
Egzersiz-Spor
46 Okunma

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı

Spor Card - 20 Eylül 2019

Eğer üst vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, kol, omuz ve göğüs kaslarınızı biçimlendirip sıkılaştırmanız gerekiyor. Farklı antrenman yöntemlerinin en iyi özelliklerini bir araya…

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!
Genel
77 Okunma
Genel
77 Okunma

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!

Uluç - 19 Eylül 2019

Sporcard olarak Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın düzenlediği Umut Koşusu’nu destekliyoruz. 22 Eylül’de Büyükada’da #UmudaKoş’uyoruz. Seni de ailemizin bir parçası olarak…

Jimnastik Kursu Alabileceğiniz 5 Nefis Spor Salonu
Genel
40 Okunma
Genel
40 Okunma

Jimnastik Kursu Alabileceğiniz 5 Nefis Spor Salonu

Spor Card - 18 Eylül 2019

Küçük büyük her yaşta sporseverin sevgisini kazanmış jimnastik sporu konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız buraya! Jimnastik kursu arayışınızda size yardımcı olmak…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.