Burrito’nuzu Nasıl Alırsınız?

Meksika dürümünün çok daha sağlıklı alternatifleri.

Meksikalılar dürümü çok seviyor. Biz daha çok tavuk ve etli dürüm yerken Meksikalılar dürümün içine fasulyeden kişniş yaprağına kadar her şeyi koyuyorlar. Ama bir dürüm bazen bin kaloriden fazla demek ve içindeki tuz ve doymuş yağ da aşırı oluyor. Çözüm? Dürümün içine koyduklarınızı sağlıklı alternatiflerle değiştirmek!

Lavaş

Spor diyetisyeni Amy Goodson’a göre normal büyük lavaşların her biri neredeyse 300 kalori! Kalorisi düşük, lifi yüksek ve daha küçük çaptaki lavaşları tercih edin. “Ufak mısır lavaşları sadece 50 kaloridir. Yani bunlardan üç tane yeseniz bile normal büyükten daha az kalori almış alırsınız.”

Et

Kırmızı et düşman sayılmaz ama yağsızını yemeniz lazım. “Kıyma istiyorsanız 93/7 oranında yağsız olanından alın ya da onun yerine yağı oldukça düşük pançeta ya da bonfile alın” diyor Goodson.

Pirinç

Esmer pirincin besin değerleri ak pirince göre daha yüksektir ama 180g ak ya da esmer pirinçte 200 kalori ve 40 gram karbo vardır. Karbonhidrata dikkat ediyorsanız pirinç haline getirilmiş karnabaharı seçin. Meksika baharatlarıyla tatlandırın ve istediğiniz kadar yiyin. “Karnabahar gibi lahanagiller lif ve besin bakımından zengindir” diyor Goodson.

Fasulye

Meksika dürümünün olmazsa olması kızarmış fasulyede bolca yağ vardır. Onun yerine (kara ya da benekli) konserve fasulye kullanın. Hemen ısınır. Sağlıklı ve daha zahmetsizdir.

Peynir

Goodson peynirdeki doymuş yağ ve kaloriden kısmak için peyniri az tutmalısınız diyor. En sevdiğiniz “yağlı” peynirden feragat etmek istemiyorsanız miktarını abartmayın.

Ekşi Krema

Dürümdeki kremamsı doku için avokado ya da guakamole kullanın. “Bunlarda da yağ var, hem kalorisi de çok değişmiyor ama içindeki yağın kalitesi farklıdır” diyor Goodson.

Marul

Olsun! Biraz da salça, kavrulmuş kırmızı ve yeşilbiber ilave edin. “Biber dürüme çok yakışır. Çok azıyla bile günlük C vitamininizi alabilirsiniz” diyor Goodson.

Acil Dürüm

Lavaş seçerken akıllı davranın ve ekstra 200 kaloriden kurtulun.

 Yazan: Lizbeth Scordo

İlginizi çekebilir

30 Günlük Squat Challenge: En Can Yakıcı Bacak Hareketleri
Egzersiz-Spor
16 Okunma
Egzersiz-Spor
16 Okunma

30 Günlük Squat Challenge: En Can Yakıcı Bacak Hareketleri

Spor Card - 19 Temmuz 2019

Bara ciddi ağırlıklar, bacaklarınıza da ciddi kütle ekleyeceğiniz 30 günlük süper bir squat challenge yapmaya ne dersiniz? Squat boşuna hareketlerin…

Benzersiz Rehber: İstanbul’daki En İyi Havuzlu Spor Salonları
Spor Salonları
79 Okunma
Spor Salonları
79 Okunma

Benzersiz Rehber: İstanbul’daki En İyi Havuzlu Spor Salonları

Spor Card - 17 Temmuz 2019

Yüzme havuzlu spor salonu aramaktan yorulduysanız, bu rehber tam sizlik! Eğer "Sporumu yapayım, bir de üstüne havuzda yüzüp rahatlayayım." diyorsanız,…

Neden Oruç Diyeti Kilo Vermenin En İyi Yolu Olarak Görülüyor?
Sağlıklı Beslenme
36 Okunma
Sağlıklı Beslenme
36 Okunma

Neden Oruç Diyeti Kilo Vermenin En İyi Yolu Olarak Görülüyor?

Spor Card - 16 Temmuz 2019

Antik dönemlere kadar uzanan oruç diyeti binlerce yıldır uygulanmaktadır. Hristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler ve Budistlerin oruç tuttuğu ritüelleri vardır. “En iyi…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.