Ana SayfaEgzersiz-SporSporcard 2020 Kehanetleri: Hangi Spor Dalını Seçersen Hayalindeki Vücuda Kavuşacaksın?

Sporcard 2020 Kehanetleri: Hangi Spor Dalını Seçersen Hayalindeki Vücuda Kavuşacaksın?

Yıla ideal vücut hatlarına kavuşma hedefiyle başladıysanız tam sizlik bir araştırma yaptık!

Amacınız belli ve bu yolda tüm zorlukları göze almaya ant içtiniz, “Sıkı diyetler, can yakan antrenmanlar bana artık vız gelir, kararlıyım!” diyorsunuz. Belki biraz abartıyor olabiliriz ama en azından “2020’de hayalimdeki vücuda kavuşmak istiyorum!” diye bir dilek tuttuysanız bu makalede aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Şunu unutmamalısınız, seçeceğiniz spor dalına göre vücudunuzun alacağı şekil de değişecektir. Gözünüzün önünden spesifik spor dallarını geçirdiğinizde ayrı branşların yıldız isimlerinin vücut formlarının birbirlerinden çok farklı olduğunu fark edersiniz. Bir futbolcu ile bir vücut geliştirmecinin vücudu birbirine pek benzemez. İşte aslında bu yolda ilk adımınız;

  1. Hangi sporcu gibi görünmek istiyorum?
  2. Tam hayal ettiğim vücuda hangi ünlü isim sahip? sorularını yanıtlamak olmalıdır.

Eğer aklınıza hemen bir sporcu veya ünlü isim geliyorsa onun yaptığı sporu da antrenman programınıza mutlaka dahil etmelisiniz.

Peki, bu yeterli mi? Tabii ki değil! Her spor dalı farklı kas gruplarını değişik yoğunluk oranlarında çalıştırır. İdeal vücudunuz da bu kas yoğunluklarına göre şekillenir. Kimi spor dalı yağ yakmayı çok kolaylaştırır, kimisi omuz kaslarınız üzerinde yoğun etki yaratır. Yaptığınız egzersizlere ve uyguladığınız antrenman programına göre de vücudunuz şekillenir.

Spor dalı seçimi yaparken birçok farklı alanı deneyimlemeniz gerekir, Sporcard ile yüzlerce salonda onlarca farklı dalı deneme şansınız olur, tıklayıp bakabilirsiniz. İşte “Hangi amaca hangi spor dalı daha uygun?” sorusunu cevapladığımız listemiz!

1. En İyi Yağ Yakan Spor: Futbol

futbol

Bildiğiniz üzere koşu bandında 20 dakika geçirmek six pack inşa etmek için yeterli değildir. Six-pack kaslarınızın ortaya çıkabilmesi için önce üzerindeki göbek yağı tabakasından kurtulmak gerekir. Belirgin six pack kasları ancak bu şekilde mümkündür. Optimum yağ kaybı için yüksek yoğunluk aralıklarına ihtiyacınız vardır: 20 saniye sprint, 10 saniye dinlenme. İşte bunu yapabileceğiniz en iyi spor dalı futboldur.

Futbol oynamak, hem yavaş aktive olan hem de hızlı çalışan kas liflerini uyararak yağ yakar ve kas yapar. Hızlı koşu ve hafif koşu arasında sürekli geçiş yapmak aerobik ve anaerobik enerji kullanmanıza yol açar. Böylece daha fazla kalori yakmaya başlarsınız.

Futbol ile Kalori Yakma: Saatte 612 kalori

Futbolcuların çokça yaptığı merdiven antrenmanları koordinasyon ve patlayıcı güç sağlamanıza yardımcı olur.

2. En İyi Rehabilitasyon Sporu: Yüzme

yuzme

Spor salonunda egzersiz yaparken çoğu zaman farkında olmadan kendimize fazla yükleniriz. Bu kimi zaman sınırlarımızı aşmamıza yardımcı olurken kimi zaman da talihsiz sakatlanmalara neden olur. Sakatlanma dönemlerinde onca zaman harfiyen uyguladığınız programı uygulayamaz hale gelir hatta spora ara verme isteği bile duyabiliriz. Ya da kas ağrılarından şikayetçi olduğumuz bir dönemde spordan soğuyabilir, sevmeden yaptığımız bir alışkanlık olarak görmeye başlayabiliriz. İşte tüm bu sorunların çözümü rehabilitasyon sürecidir.

Toparlanma günlerinizde, sakatlık dönemlerinizde, kas ağrısından bıktığınız zaman dilimlerinde yapabileceğiniz en iyi spor yüzmedir.

Yüzme iyidir çünkü ağırlıksızdır. Eğer bir yaralanma geçiriyorsanız, su vücut ağırlığımızın %90’ını desteklediğinden, yüzme yer çekimi etkisi olmadan formda kalmanıza yardımcı olan harika bir yoldur. Ayrıca yüzme ile kas dengesizlikleri giderilir çünkü her kas üzerinde çalışır, simetrik bir kas dağılımına olanak tanır.

Yüzme ile Kalori Yakma: Saatte 476 kalori

Suyun kaldırma kuvveti sayesinde tüm önemli kas gruplarınız sırayla çalışacak ve hiçbirinin üstüne ağır bir yük binmeyecektir.

3. Kas İnşası İçin En İyi Spor: Kalistenik

barfiks-nasil-cekilir

Eğer sadece vücut ağırlığı ile antrenman yapmayı yetersiz görüyorsanız, tekrar bir düşünün deriz! Bir barfiks çubuğunun inşa edebileceği fizik nefes kesici olabilir. Kalistenik “güzel güç” anlamına gelen bir kelime kökenine sahiptir ve ağırlık kaldırmanın yaratabileceği sakatlık durumlarından korkuyorsanız idealdir.

Kalistenik antrenmanlar hiçbir ekipman olmadan da yapılabilir. Press-up, plank, dip, pull-up hatta muscle-up gibi kolaydan zora birçok egzersizi kendi vücut ağırlığınızla gerçekleştirebilirsiniz.

Kalistenik ile Kalori Yakma: Saatte 297 kalori

Daha fazla yağ yakmak için, süper set yani basma ve çekme gibi iki veya daha fazla egzersizi arka arkaya, dinlenmeden yapın. Egzersizler bir zemin ve hareket etmek için yeterli alanın olduğu her yerde yapılabilir. İstemeniz yeterli!

4. En İyi Kardiyovasküler Spor: Bisiklet Sürmek

bisiklet-surmenin-faydalari

Bisiklet de koşmak gibi kardiyovasküler gücünüzü artıran bir spordur. Ancak bisikletçilerin ileri yaşlarda kalp hastalıklarına yakalanma riski daha düşüktür. Kardiyovasküler ve kilo verme konusunda sağladığı faydaların yanı sıra, eklemler üzerinde de etkilidir. Bacaklarınız, ayak bilekleriniz, dizleriniz ve ayaklarınız bolca çalışır bu bölgelerdeki kaslar hızlıca gelişir.

Bisiklet ile Kalori Yakma: Saatte 612 kalori

Bu hamleyi yapın! Bisiklet sürerken her gün bacak günü olmalı: Weighted squats, deadlifts ve plank egzersizleri antrenmanınızın temeli haline gelmelidir.

5. En İyi Hedef Odaklı Spor: Ağırlık Kaldırma

deadlift-yapilisi

Eğer kas yoğunluğuyla göz dolduran, hacimli bir vücut peşindeyseniz, metal ile temas etmeniz şart! Gücünüzü, vücut kompozisyonunuzu ve her kas grubunu geliştirmek için ağırlık kaldırmak en iyi seçenektir.

Ağırlık Kaldırma ile Kalori Yakma: Saatte 340 kalori

Aynı zamanda günlük yaşamla en alakalı tek spor ağırlık kaldırmadır. Bir şeyleri kaldırmayı ve bırakmayı öğrenmek, uzun vadeli sağlık yararları sağlar.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER