Hayat Kalitenizi Artıracak Küçük ve Etkili 4 Alışkanlık

13 Eylül 2019
71 Okunma

Hayat kalitenizi artıracak 4 mükemmel alışkanlık var bunlara dikkat ederseniz, mental ve fiziksel sağlığınızda olumlu değişiklikler yaşamaya başlayacaksınız.

1. Koşu Yapın!

kosu-yapmak

Koşucuların daha uzun yaşamalarına şaşmamalı: Progress in Cardiovascular Disease dergisinde çıkan bir araştırmaya göre koşucular %25 – 40 daha erken ölüm riskine sahip olup normal insanlara göre ortalama 3,2 yıl daha uzun yaşıyorlar. Koşunun sağladığı artılardan faydalanmak için maraton bitirmeniz gerekmiyor tabii. Haftada iki saat kadar koşanlar bile koşunun sağladığı yararlardan istifade edebiliyor.

2. Sağlıklı İlişkinin İki Kelimelik Formülü

Yeni çıkan bir araştırma, ilişkide minnet gösterip “Teşekkür ederim” demenin o ilişkiyi altı aya kadar daha uzattığını söylüyor. Teşekkür ettiğiniz olayı ve durumu özellikle belirttiğinizde ise bu süre kat kat artıyor. The 5 Love Languages kitabının yazarı Gary Chapman, “İnsanlar yaptıkları fark edilince memnun oluyorlar” diyor. “Çoğu zaman ‘Teşekkürler’ deyip hemen geçiştiririz ancak verilen çabanın kıymetini bildiğimizi göstermeyiz. Teşekkür ettiğiniz olayı ayrıntılarıyla karşı tarafa hissettirebilirseniz karşınızdakine daha çok değer verdiğinizi göstermiş olursunuz.”

3. Göbek Çıkıntısı Tehlikesi

“Sağlıklı bir vücut kitle endeksinin” sağlıklı olduğunuzu gösterdiğini mi sanıyorsunuz? Eğer göbek bölgenizde fazladan kilonuz varsa durum sandığınız gibi olmayabilir. Annals of Internal Medicine yayınında çıkan yeni bir çalışmada, göbekteki yağın sizi ölüme götürme riski diğer vücut bölgelerinden yüksek olduğu bulundu. İngiltereli araştırmacılar 10 yıl yürütülen bir araştırmadan 42.702 kişinin verilerini topladı. VKİ ve bel-kalça orantılarını inceledikten sonra kilosu normal olup merkez bölgesinde obezlik (göbek yağı) olan veya göbek yağıyla obez kabul edilen kişilerin kalp-damar rahatsızlıkları ile her hangi bir sebepten ölüm risklerinin daha yüksek olduğunu buldular.

26,5: Yetişkin bir Amerikalı kadının ortalama VKİ değeri (sağlıklı vki 18,5 – 24,9 arasındadır.)

4. DKH Sahiden Huysuzluk Yapıyor mu?

bakim-oneri

Bu iddiayı artık toptan yanlıştır diye eleyemiyoruz. İsveç’te yürütülen yeni bir çalışmada, ağız yoluyla doğum kontrol hapı alan kadınlar, plasebo grubuna nispeten ruh hallerinde, sağlıklarında, enerjilerinde ve genel yaşam kalitelerinde düşüş yaşadıklarını bildirdiler.

Durun, haplarınızı hemen çöpe atmayın. Uzmanlar bu çalışmanın bütün safhaları kapsamadığını söylüyor. Çalışmaya katılmamış olan Ohio Eyalet Üniversitesinden doğum uzmanı ve jinekolog Dr. Jonathan Schaffir, “Araştırmacılar kadınların hapın faydalarını es geçerek yol açtığı yan etkilere tahammül etmelerini istedi. Çalışmadaki kadınlar DKH mi yoksa plasebo mu alıp almadıklarını bilmediklerinden gebeliği engelliyormuş gibi hissetmediler” diyor. Dr. Schaffir, hapın sizde ne gibi yan etkiler meydana getirdiğini görmek için en az üç ay kullanmanızı ve ardından diğer seçeneklere yönelmenizi öneriyor.

İlginizi çekebilir

Sporda İlerleme Nasıl Sağlanır?
Egzersiz-Spor
1 Okunma
Egzersiz-Spor
1 Okunma

Sporda İlerleme Nasıl Sağlanır?

Spor Card - 23 Eylül 2019

Ders çalışmazsanız matematik sınavından geçemezsiniz… Ve ilerleme kaydedemiyorsanız da salonda vücudunuzu geliştiremezsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenin. Uzmanına sorduk! Sporda İlerleme Nedir?…

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı
Egzersiz-Spor
48 Okunma
Egzersiz-Spor
48 Okunma

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı

Spor Card - 20 Eylül 2019

Eğer üst vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, kol, omuz ve göğüs kaslarınızı biçimlendirip sıkılaştırmanız gerekiyor. Farklı antrenman yöntemlerinin en iyi özelliklerini bir araya…

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!
Genel
78 Okunma
Genel
78 Okunma

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!

Uluç - 19 Eylül 2019

Sporcard olarak Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın düzenlediği Umut Koşusu’nu destekliyoruz. 22 Eylül’de Büyükada’da #UmudaKoş’uyoruz. Seni de ailemizin bir parçası olarak…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.