Hayat Kalitenizi Artıracak Küçük ve Etkili 4 Alışkanlık

13 Eylül 2019
141 Okunma

Hayat kalitenizi artıracak 4 mükemmel alışkanlık var bunlara dikkat ederseniz, mental ve fiziksel sağlığınızda olumlu değişiklikler yaşamaya başlayacaksınız.

1. Koşu Yapın!

kosu-yapmak

Koşucuların daha uzun yaşamalarına şaşmamalı: Progress in Cardiovascular Disease dergisinde çıkan bir araştırmaya göre koşucular %25 – 40 daha erken ölüm riskine sahip olup normal insanlara göre ortalama 3,2 yıl daha uzun yaşıyorlar. Koşunun sağladığı artılardan faydalanmak için maraton bitirmeniz gerekmiyor tabii. Haftada iki saat kadar koşanlar bile koşunun sağladığı yararlardan istifade edebiliyor.

2. Sağlıklı İlişkinin İki Kelimelik Formülü

Yeni çıkan bir araştırma, ilişkide minnet gösterip “Teşekkür ederim” demenin o ilişkiyi altı aya kadar daha uzattığını söylüyor. Teşekkür ettiğiniz olayı ve durumu özellikle belirttiğinizde ise bu süre kat kat artıyor. The 5 Love Languages kitabının yazarı Gary Chapman, “İnsanlar yaptıkları fark edilince memnun oluyorlar” diyor. “Çoğu zaman ‘Teşekkürler’ deyip hemen geçiştiririz ancak verilen çabanın kıymetini bildiğimizi göstermeyiz. Teşekkür ettiğiniz olayı ayrıntılarıyla karşı tarafa hissettirebilirseniz karşınızdakine daha çok değer verdiğinizi göstermiş olursunuz.”

3. Göbek Çıkıntısı Tehlikesi

“Sağlıklı bir vücut kitle endeksinin” sağlıklı olduğunuzu gösterdiğini mi sanıyorsunuz? Eğer göbek bölgenizde fazladan kilonuz varsa durum sandığınız gibi olmayabilir. Annals of Internal Medicine yayınında çıkan yeni bir çalışmada, göbekteki yağın sizi ölüme götürme riski diğer vücut bölgelerinden yüksek olduğu bulundu. İngiltereli araştırmacılar 10 yıl yürütülen bir araştırmadan 42.702 kişinin verilerini topladı. VKİ ve bel-kalça orantılarını inceledikten sonra kilosu normal olup merkez bölgesinde obezlik (göbek yağı) olan veya göbek yağıyla obez kabul edilen kişilerin kalp-damar rahatsızlıkları ile her hangi bir sebepten ölüm risklerinin daha yüksek olduğunu buldular.

26,5: Yetişkin bir Amerikalı kadının ortalama VKİ değeri (sağlıklı vki 18,5 – 24,9 arasındadır.)

4. DKH Sahiden Huysuzluk Yapıyor mu?

bakim-oneri

Bu iddiayı artık toptan yanlıştır diye eleyemiyoruz. İsveç’te yürütülen yeni bir çalışmada, ağız yoluyla doğum kontrol hapı alan kadınlar, plasebo grubuna nispeten ruh hallerinde, sağlıklarında, enerjilerinde ve genel yaşam kalitelerinde düşüş yaşadıklarını bildirdiler.

Durun, haplarınızı hemen çöpe atmayın. Uzmanlar bu çalışmanın bütün safhaları kapsamadığını söylüyor. Çalışmaya katılmamış olan Ohio Eyalet Üniversitesinden doğum uzmanı ve jinekolog Dr. Jonathan Schaffir, “Araştırmacılar kadınların hapın faydalarını es geçerek yol açtığı yan etkilere tahammül etmelerini istedi. Çalışmadaki kadınlar DKH mi yoksa plasebo mu alıp almadıklarını bilmediklerinden gebeliği engelliyormuş gibi hissetmediler” diyor. Dr. Schaffir, hapın sizde ne gibi yan etkiler meydana getirdiğini görmek için en az üç ay kullanmanızı ve ardından diğer seçeneklere yönelmenizi öneriyor.

İlginizi çekebilir

Yalın Ayak Antrenman Yapmak Ağırlık Kaldırma Kabiliyetinizi Artırıyor!
Egzersiz-Spor
437 Okunma
Egzersiz-Spor
437 Okunma

Yalın Ayak Antrenman Yapmak Ağırlık Kaldırma Kabiliyetinizi Artırıyor!

Spor Card - 18 Kasım 2019

Spor ayakkabıyla geçirdiğiniz onca zamandan sonra ayakkabısız antrenman yapmak mantıksız gelebilir ama yalın ayak olmanın pek çok artısı vardır. New…

Hızlı Kas Yapma İçin En İyi Tempo Nasıl Sağlanır?
Egzersiz-Spor
56 Okunma
Egzersiz-Spor
56 Okunma

Hızlı Kas Yapma İçin En İyi Tempo Nasıl Sağlanır?

Spor Card - 15 Kasım 2019

Hızlı kas yapma için en önemli noktalardan biri antrenman temponuzu doğru ayarlamanızdır. Antrenmanlarınıza eksantrik hareket ekleyerek kuvvetiniz, kas belirginliğiniz ve…

Boğaziçi Üniversitesi Yakınında Gidebileceğiniz En İyi Spor Salonları
Genel
39 Okunma
Genel
39 Okunma

Boğaziçi Üniversitesi Yakınında Gidebileceğiniz En İyi Spor Salonları

Spor Card - 13 Kasım 2019

Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyorsanız okulunuza çok yakın olan 3 spor salonunu sizin için listeledik. Okul çıkışınızda ya da ders aranızda rahatlıkla…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.