Ana SayfaEgzersiz-SporHareketin Doğrusu: Lateral Raise

Hareketin Doğrusu: Lateral Raise

Spor salonlarının en çok bilinen ‘geyik’lerinden birinin, ‘o hareketi yanlış yapıyorsun’ eleştirisi olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Çoğu zaman gülüp geçsek de aslında bu eleştiri çoğu zaman doğru ve yerindedir. Biz de bu yanlışın önüne geçme konusunda inisiyatif alıp yanlış hareketlerin doğrusunu anlatmaya çalıştık. ‘Hareketin Doğrusu’ serimizde incelediğimiz ilk hareket ise lateral raise. Bir çift dambıl ile yapılan lateral raise’ın doğrusunu gelin birlikte keşfedelim.

Lateral Raise Nasıl Yapılır?

Lateral raise hareketini yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktayı söylüyoruz: kalça hafif dışarıda öne eğilmiş şekilde yapmalısınız. Böylece omuz eklemlerinize fazla yüklenmemiş olursunuz. 

  • İki elinize de dumbbell alın. Kollarınız yanda olsun. Sırtınızı doğal pozisyonunda tutarak bel ve kalçadan destek alarak hafifçe öne eğilin. Bu pozisyon, egzersizi yapmak için kollarınızı kaldırdıkça yan delt kaslarınızın da en iyi şekilde çalışmasına olanak sağlar.
  • Ağırlıkları yana doğru kaldırın ancak avuç içleriniz yere bakıyor olsun ve 90 dereceden yükseğe çıkmasın. Dirseklerinizi hafifçe kırmış pozisyonda tutun, ağırlıkları kontrollü şekilde indirin. Tekrarlar arasında kaslarınızı dinlendirmeyin.

İpucu

Çoğu sporcu bu egzersizi, ağırlık kaldırırken serçe parmakları yukarı bakacak şekilde yavaş yavaş tamamlar ve bu sayede yan delt kasları daha iyi çalışır. Ancak hareketi bu şekilde yapmak zaman içinde omuz sıkışması meydana getirebilir. Gövdenizi bir miktar öne eğmek, bileklerinizi çevirmeden delt kaslarınızda daha fazla doğrudan gerilme yaratır. Bu sayede omuz eklemlerinde yaralanmalara sebep olmadan güvenle kas geliştirebilirsiniz. Lateral raise hareketini ağırlık kablosu ile de yapabilirsiniz. Bu sayede hissedeceğiniz direnç artar.

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER