Grip ve Nezleden Korunmanın 5 Etkili Yolu

Kış ayları geliyor, grip ve nezleye karşı gardınızı aldınız mı? Fitseniz, sağlıklı azınlık içindesiniz demektir ama yine de dikkat! Soğuk havaların kara vebası grip ve nezle kaderiniz olmak zorunda değil! Minnesota Üniversitesi eski aile hekimliği profesörü Joe Keenan, kış boyunca sağlıklı ve zinde kalmanızı sağlayacak 5 etkili tüyo veriyor.

Sağlıklı Kışın 5 Etkili Yolu

1) Grip Aşısı Olun

grip-care

Soğuk havalarda gribe veya soğuk algınlığına yakalanmamanın en garanti yolu aşı olmaktır.

“Soğuk mevsimde yaygınlaşan A ve B tipindeki griplerden korunmak için aşı olabilirsiniz” diyor Keenan.

Bağışıklık sisteminizin bu hastalıklara karşı kendini hazırlaması için çok vakit geçirmeden ya şırınga aşısı ya da burundan sprey aşısı olun. Acıya değer: Aşıyla gripten korunabilirsiniz.

2) Antrenman Programınıza Düzenli Olarak Devam Edin

nezle-burun-tikanmasi

Çalışmalar, orta seviye egzersizin üst solunum yolu enfeksiyon oluşumunu  %29 oranında düşürebildiğini gösteriyor diyor Keenan. Ancak abartmayın. Yorucu egzersizler (iki saatten fazla süren) geri tepip bağışıklık sisteminizi yıpratarak grip veya diğer enfeksiyonlara karşı sizi daha korumasız bırakabilir.

3) Yumruk Tokuşturarak Selamlaşın

American Journal of Infection Control dergisinde çıkan bir araştırma, biriyle yumruk tokuşturarak selamlaşmanın tokalaşarak selamlaşmaya nispeten 10 kat daha az bakteri bulaştırdığını söylüyor. Eski kafalı mısınız? “İlla tokalaşacağım.” diyorsanız, mikrop bulaşmasını en aza indirmek için tokalaştıktan sonra ellerinizi sıcak su ve sabunla yıkayın veya dezenfektanla temizleyin.

American Journal of Medicine dergisindeki bir çalışmaya göre herhangi bir fiziksel egzersiz yapmayan Amerikalı kadınların yüzdesi. Sizi tutan nedir?

4) Koş Yoksa Düşersin!

grip-ilaci

Journal of the American College Cardiology dergisinde çıkan bir çalışmaya göre, koşunun faydalarından yararlanmak için uzun uzun koşmanıza gerek yok! Günde 5-10 dakika koşmak ömür uzatıyor. Araştırmacılar 500 bin deneğin antrenman alışkanlıklarını 15 yıl inceledikten sonra haftada bir saatten az koşanların, haftada üç veya daha fazla yürüyen insanlarla yaklaşık olarak aynı ölüm riskiyle karşı karşıya olduklarını buldular. Koşu, kanser, felç ve kalp krizi gibi ölümcül hastalıkların riskini yaklaşık üçte bir oranında, kalp-damar rahatsızlıkları riskini ise yarı yarıya düşürebiliyor.

5) Ağaç = Hayat

Sağlığınızı iyileştirirken topluma da faydam olsun mu diyorsunuz? Ağaç dikim derneklerine bağış yapın. Ağaçlar yılda 850 insanın hayatını kurtarıyor ve her yıl 670 bin vakada akut solunum belirtilerini engelliyor. Environmental Pollution dergisindeki bir çalışma, daha çok ağaç sayesinde kalp, akciğer ve sinir sistemi kaynaklı rahatsızların tedavisinde kullanılan bütçeden 7 milyon dolar tasarruf edebileceğimizi söylüyor. Yani yeşil derneklere desteğinizi esirgemeyerek gezegene yardım edebilirsiniz.

Yazar: Joe Keenan

İlginizi çekebilir

Sporda İlerleme Nasıl Sağlanır?
Egzersiz-Spor
1 Okunma
Egzersiz-Spor
1 Okunma

Sporda İlerleme Nasıl Sağlanır?

Spor Card - 23 Eylül 2019

Ders çalışmazsanız matematik sınavından geçemezsiniz… Ve ilerleme kaydedemiyorsanız da salonda vücudunuzu geliştiremezsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenin. Uzmanına sorduk! Sporda İlerleme Nedir?…

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı
Egzersiz-Spor
48 Okunma
Egzersiz-Spor
48 Okunma

Kadınlar İçin Seksi Üst Vücut Antrenmanı

Spor Card - 20 Eylül 2019

Eğer üst vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, kol, omuz ve göğüs kaslarınızı biçimlendirip sıkılaştırmanız gerekiyor. Farklı antrenman yöntemlerinin en iyi özelliklerini bir araya…

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!
Genel
78 Okunma
Genel
78 Okunma

Sporcard Kanserli Çocuklar İçin #Umuda Koşuyor!

Uluç - 19 Eylül 2019

Sporcard olarak Kanserli Çocuklara Umut Vakfı’nın düzenlediği Umut Koşusu’nu destekliyoruz. 22 Eylül’de Büyükada’da #UmudaKoş’uyoruz. Seni de ailemizin bir parçası olarak…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.