Böcek Seçeneği

21 Haziran 2019
221 Okunma

Biliyorum, midenizi kaldırıyorlar ama böcek yiyenlerin çok mantıklı beş sebebi var.

Cırcırböceği proteini, bazı Batı ülkelerinde şimdiden raflarda yerini aldı; un, cips ve bar formlarında satılıyorlar. Ve dünya nüfusunun %80’inin beslenmelerine böcekleri dâhil edeceği tahminine göre bu geçici bir akım değil. Garip mi geldi? İnsanlar neden böcek yiyorlar, bakalım.

Kaliteli Protein Deposudur

Moleküler Beslenme & Gıda Araştırmaları dergisinde yayımlanan 2013 tarihli bir çalışmaya göre özellikle çekirge, cırcırböceği ve ağustosböceği gibi düzkanatlılar takımından böcekler protein bakımından zengin oldukları için alternatif bir protein kaynağıdır. Beslenme İncelemeleri yayınında çıkan 2017 tarihli bir makaleye göre ise yenebilen böceklerdeki protein içeriği %7 ilâ 48 arasında değişiyor.

Sağlıklı Yağ Kaynağıdır

Yağ kalitesi türlere ve canlının ne ile beslendiğine göre değişiklik gösteriyor ancak böcekler çoklu ve tekli doymamış yağ bakımından iyi kaynaklardır.

böcek atıştırmalıkları

 Lif Bakımından Zengindir

Böceğin dış kabuğu insan vücudunda besin olarak tanınan bir tür polisakkarit olan kitinden oluşur. Yani sindirilmeden mide-bağırsak yolundan geçer.

Mikro Besinlerle Doludur

Moleküler Beslenme & Gıda Araştırmaları dergisinde çıkan 2013 tarihli bir yazıda böceklerin bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko ve B vitaminleri bakımından zengin olduğu geçilmişti.

Sürdürülebilirdir

Gıda ve Tarım Örgütüne göre yenebilir orman böceklerinin tüketimi ormanların korunmasına katkı sağlıyor. Bilim insanlarına göre böcek yemek aynı zamanda sera gazı salınımı ve küresel gıda eksikliğiyle mücadelede katkı sağlayabilir.

Yazan: U.D. Toby Amador

 

İlginizi çekebilir

Boğaziçi Üniversitesi Yakınında Gidebileceğiniz En İyi Spor Salonları
Genel
7 Okunma
Genel
7 Okunma

Boğaziçi Üniversitesi Yakınında Gidebileceğiniz En İyi Spor Salonları

Spor Card - 13 Kasım 2019

Boğaziçi Üniversitesi'nde okuyorsanız okulunuza çok yakın olan 3 spor salonunu sizin için listeledik. Okul çıkışınızda ya da ders aranızda rahatlıkla…

Yağsız Kas Gelişimi ve Düz Bir Karın İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey
Egzersiz-Spor
386 Okunma
Egzersiz-Spor
386 Okunma

Yağsız Kas Gelişimi ve Düz Bir Karın İçin Bilmeniz Gereken 7 Şey

Spor Card - 12 Kasım 2019

Yazar: Tuğba Atalay Yağsız kas gelişimi ve dümdüz bir karın istiyorsanız belli başlı soruların cevaplarını bilmeniz gerekir. Bu hedeflerinize daha…

Baldır Kası Geliştirmede Quad Farkı: Bacak Kaslarınız Görünsün!
Egzersiz-Spor
65 Okunma
Egzersiz-Spor
65 Okunma

Baldır Kası Geliştirmede Quad Farkı: Bacak Kaslarınız Görünsün!

Spor Card - 8 Kasım 2019

Baldır kasları  vücut geliştirme yaparken daha orantılı bir vücuda sahip olmanızı sağlar. Ayrıca bacak kası geliştirmek büyüme hormonu salgılama miktarınızı artırır.…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.