Ana SayfaGenelRamazanda Beslenme: Sağlıklı Bir Oruç İçin İpuçları

Ramazanda Beslenme: Sağlıklı Bir Oruç İçin İpuçları

Oruç, birçok dini geleneğin önemli bir parçasıdır ve genellikle güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, hamilelik, emzirme, diyabet veya başka bir hastalık da dahil olmak üzere herhangi bir sağlık durumunuz varsa, hala oruç tutmaya uygun olup olmadığınızı öğrenmek için doktorunuza danışmak en iyisidir.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza bunları güvenle atlayıp atlayamayacağınızı sorun. Oruç tutarken kendinizi iyi hissetmiyorsanız, biraz meyve suyu yudumlamayı düşünün ve belirtileriniz düzelmezse bir doktora danışın.

Ramazan ayında oruç tutmayı düşünüyorsanız size vereceğimiz ipuçlarını göz önünde bulundurun. Ramazan ayı boyunca oruç tutmak, fiziksel egzersiz kadar zihinsel de bir egzersizdir.

Zihinlerimizi ve bedenlerimizi nasıl hazırladığımız konusunda farklılık göstersek de, oruca uyum sağlamanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarımız var. Ramazanda beslenmeye dair verdiğimiz tüyoları takip edin!

Bol Su Tüketin

Çok susamasanız bile, gece boyunca birkaç kez sıvı tüketmeyi deneyin. Kafein içermeyen sıvıları seçin, çünkü kafeinli içecekler sizi susuz bırakabilir. Unutmayın, iftardan itibaren içtiğiniz su yiyecekleri çözemeden önce vücudunuz için en iyi hidrasyon kaynağı olarak kullanılır.

Ancak dikkatli olun ve bir seferde çok fazla su içerek aşırıya kaçmayın. Bir seferde birkaç litre su içmeye çalışmak, vücudunuzun elektrolitlerini seyrelterek su zehirlenmesi olarak adlandırılan potansiyel olarak ölümcül bir duruma neden olabilir.

Çeşitlilik Hayatın Baharatıdır

Akşamları çeşitli yiyecekler yiyin. Vücudunuzun oruç stresini telafi etmek için iyi beslenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacı vardır. Kepekli tahıllar, sebzeler, meyveler, yağsız protein, sağlıklı yağların hepsi vücudunuza ihtiyaç duyduğu tüm besinleri almanız için oldukça önemlidir.

Porsiyon Büyüklüğü Önemlidir

Vücudunuzu beslemek yaklaşık 20 dakika sürer. Bu yüzden iftar sırasında yemek yemeyi çok abartmamanız gerekir. Dikkatli yemek ve açlık hissiniz gerçekten geçtiği zaman dinlenmek, vücudunuzu daha az strese sokar. Bu şekilde davranırsanız vücudunuza bir seferde çok miktarda yemekten, daha fazla enerji sağlamış olursunuz.

Hareket Etmeye Devam Edin

Oruç tutmak fiziksel olarak yorucu olsa da, tamamen hareketsiz kalmamaya çalışın. Genellikle sabahları egzersiz yaptığınızda vücudunuzdaki değişikliği fark edersiniz. Yorucu egzersiz böyle durumlar için iyi bir fikir değildir, çünkü çabucak susuz kalabilirsiniz. Kısa kolay yürüyüşler veya birkaç esneme hareketi ile gün içinde enerjinizi korumada uzun bir yol kat edebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Sahur İçin İpuçları

Dengeli bir öğün kan şekerinizin stabil kalmasına yardımcı olur, bu da size yeterli enerjiyi verir.

Sahurunuza dahil edebileceğiniz faydalı bazı besinler ise şöyledir:

 • Tam tahıl gevreği, tam tahıl ekmeği, kahverengi pirinç ve yulaf ezmesi gibi kepekli tahıllar
 • Taze meyve ve sebzeler
 • Süt, yoğurt, yumurta, fındık gibi protein kaynakları
 • Fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar

Sahur için bu kolay hazırlayabileceğiniz yiyecekleri deneyebilirsiniz:

 • Meyve ve fındık ekleyebileceğiniz az yağlı sütle yapılmış yulaf ezmesi
 • Bir kase tam tahıllı az yağlı süt, meyve ve fındık
 • Bir parça tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta ve bir parça meyve
 • Tam tahıllı ekmek üzerinde fıstık ezmesi ve bir bardak az yağlı süt
 • Fıstık ezmesi ve bir bardak az yağlı süt ile bir muz veya elma
 • Bir kase sebze çorbası, bir parça tam tahıllı ekmek ve bir bardak az yağlı süt
 • Karışık sebze, zeytinyağı ve konserve ton balığı ile tam buğday kuskus salatası

Sizin İçin Neyin Faydalı Olduğunu Bulun

Uyku programınıza bağlı olarak, enerjinizi korumak için ne sıklıkta ve ne zaman yemeniz gerektiğini bulmaya çalışın.

Vücudunuzun Nasıl Hissettiğine Odaklanın

Her insan kendine özgü fizyolojik özellikler gösterir ve farklı beslenme biçimleriyle en iyi şekilde hissedebilir. Oruçla ilgili sorun yaşıyorsanız ve bu ipuçları sizin için işe yaramıyorsa, durumunuza göre daha spesifik tavsiyeler almak için bir diyetisyen veya bir sağlık uzmanıyla görüşün.

Logged in as Edit your profile.

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER