Ana SayfaEgzersiz-SporFitness ÖnerileriVücut Geliştirme Yarışmalarına Nasıl Hazırlanılır?

Vücut Geliştirme Yarışmalarına Nasıl Hazırlanılır?

Bir vücut geliştirme yarışması için hazırlanırken öğrenmeniz gereken çok şey var! En sık sorulan soruların bazılarını şimdiden cevaplıyoruz. Fitness model olmak isteyen sporcuların binbir emekle geliştirdikleri vücutlarını sergiledikleri bu yarışmalar ülkemizde ve dünyada büyük ilgi görüyor.

Yarışmaya Hazırlık Sürecinde Almam Gereken Özel Bir Takviye Var mı?

İyi görünüp hissetmeniz için gerekli olan besinleri yeterli miktarda alırken bol sebze ve meyve içeren dengeli bir beslenme planı yeterlidir. Ancak temiz diyette dahi antrenman sırasında güçlü kalmak ve toparlanmanızı hızlandırmak için almanız gereken bazı ek besinler olabilir diyor IFBB Figür pro Gennifer Strobo’nun listesi şöyle:

 • B12 vitamini alyuvar üretimi, kas onarımı ve protein sentezine yardımcı olduğu için yeterince aldığınızdan emin olmanız şart. Araştırmalar sık egzersiz yapan kadınlarda bu vitaminin yetersiz olabildiğini söylüyor.
 • Kalsiyum güçlü kemikler için elzemdir ancak aynı zamanda hormonları düzenleyip kas kramplarını da azaltabilir.
 • Magnezyum protein ve yağ metabolizması için elzem olduğu gibi bağışıklık sistemi, merkezi sinir sitemi ve kan basıncında önemli rol oynar.
 • Çinko kas inşasına, doku onarımına ve bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur.
 • C ve E vitaminleri egzersizin vücuda bindirdiği baskının bir kısmını hafifletir. E vitamini iltihaplanmaya ve kas ağrılarına karşı koyarken C vitamini direnç antrenmanı sırasında yıkılan destek dokuların onarılmasına yardımcı olur.
 • Kolajen sağlıklı bir cilt için elzemdir ancak aynı zamanda tendonları ve bağdokuları güçlendirerek eklem işlevlerini sağlıklı tutar.
 • Demir özellikle kadın atletler için elzem bir mineraldir çünkü kaslara ve organlara oksijen taşınmasını destekleyerek kuvvet, işlev ve dayanıklılığı arttırır.

Vücut Geliştirme Şampiyonası İçin En İyi Nasıl Bronzlaşırım?

bodybuilding-yarismasi

İyi bir bronzlaşma yarışmadan önce cildinizi uygun şekilde hazırlayıp hazırlamadığınıza bağlıdır. “Cildinizi sıklıkla arındırmalısınız” diyor Strobo. Ovucu eldiven ya da vücut peelingi kullanarak cildinizi pürüzsüzleştirebilirsiniz; bu da tenin eşit şekilde yanmasını sağlar. Strobo bronzluğun tam görünmesi için yarışma gününde bronzlaştırıcı sprey kullanmanızı öneriyor. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz ancak yarışmaya birkaç hafta kala cildi buna hazırlamanız gerekiyor. Farklı markalar farklı sonuçlar verebildiği için önceden deneyin.

Doğru Mayoyu Nasıl Seçebilirim?

Antrenmana o kadar vakit ve çaba harcamışken mayonuzu ucuza getirmeye çalışmayın diyor Dey. İyi kesimli ve kaliteli kumaştan üretilmiş bir bikini alın; kalın ve elastik olsun. “Vücudunuza tam oturup onun şeklini almalı” diyor. Üstü çok dar (dar üst simetrinizi bozar) ya da altı çok geniş (geniş giyim kalçaları olduğundan büyük gösterir) mayo almayın. Eğer paranız azsa da tasarımı ve kesimi iyi bir bikini alıp taşları kendiniz takın.

Antrenmanlarınızı güçlü tamamlamak ve toparlanmanızı hızlandırmak için birkaç ek besine ihtiyacınız olabilir.

Antrenmana o kadar vakit ve çaba harcamışken bikinide ucuza kaçmayın.

Sahnede Başka Ne Lazım Oluyor?

Klasik yarışma ayakkabısı 12,5 santim topuklu ve 1 santim kadar platformlu olur. “Erkenden satın alıp giyerek poz çalışın” diyor Dey. Mayoya ilaveten birkaç takıyla görünüşünüze ışıltı katabilirsiniz. “Çok fazla harcamayın – hem bronzlaştırıcı sprey bulaşır hem de çabucak kaybolurlar.” Halka ya da sarkıt küpeler, geniş bileklik ve bir yüzük alabilirsiniz (yarışmalarda boyun takısı çoğu genelde yasaktır.)

Jüri Yarışmacıda Neye Bakar?

vucut-gelistirme-yarismasi

NPC ve IFBB jüri üyesi Steve Weinberg, “Başarmak için özgüvenli olun” diyor. “Yarışmacılar kendinden emin olmalılar ama bu kibre asla dönüşmemeli.” Kondisyon da önemlidir. “Yani iki hafta kala yarışma fiziğinde olmalılar; yarışmaya bir gün kala kusursuz fiziğe girmeye çalışmak manasız.” Mayo ve bronzluk gibi ayrıntılar da önemli. “Kusursuz bronz değilseniz hemen belli olur” diyor. Son olarak poz ve sunumunuza çalışın. “En nihayetinde bakılan yer burasıdır ve değerlendirmedeki en temel etmenlerdir.”

Pozlara Nasıl Çalışmalıyım?

Sahnede kusursuz bir performans sergilemek istiyorsanız poz koçu iyi bir seçenektir ama diğer yarışmacılar hakkında da bilgi edinmeniz ayrıca yararınızadır. “Sahnede en iyi vücuda sahip olup doğru sergileyemezseniz başarısız olabilirsiniz” diyor Dey. Hazırlık sürecinde her hafta birkaç kez poz pratiği yapın, yarışmaya yaklaştıkça her gün yapın. Arkadaşınızdan videoya çekmesini isteyip ve pozlarınızı etüt edin (alttan çekin ki jürinin hangi açıdan gördüğünü çalışabilesiniz). “Poz bireysel olduğu için kendi tarzınızı bulmanız lazım” diyor. Öncesinde başka bir yarışmaya çıkıp sahne akışını öğrenmek de çok iyi olacaktır. Sevdiğiniz şarkıyı çalmanız da rahatlamanıza yardımcı olur. Pratiklerinizde bu şarkıyı kullanın ve sahnede aynını yapın.

Yarışma Sırası Nasıl İlerliyor?

vucut-yarismasi

Ön değerlendirme genelde sabahları olur. “Jüri üyeleri burada yarışmacıları daha uzun inceler” diyor Strobo. Jüri sınıftaki tüm yarışmacıları diğerleriyle kıyaslarlar. Finaller günün ilerleyen vakitlerinde gelir. Aileniz ve sevdikleriniz bu vakitte gelip sahnede sizi izleyebilirler.

Bitti! Şimdi Ne Olacak?

Başarınızı kutlayın! Hak ettiniz. İlgileniyorsanız yarışmadan sonra jüriden dönüt isteyin. “Çoğu yarışmada yarışmacılar jürinin yanına gelip geribildirim isteyebiliyor” diyor Strobo. Ancak en iyi geribildirimi yarışmadan sonra jüri üyelerine e-mail atarak alabilirsiniz. (E-mail adreslerini organizasyon şirketinden alabilirsiniz.) “Kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi kibarca sorun” diyor Strobo. “Gelişmek için daha iyi bir fırsat olamaz!”

Valizdekiler

 1. Yüksek topuklu ayakkabı
 2. Sprey yapıştırıcı (mayonuzun kaymaması için)
 3. Ekstra bronzlaştırıcı, sünger (spreyle yapsanız bile) ve sır
 4. Lateks eldiven (bronzlaştırıcıyı uygularken)
 5. Saç aksesuarları (toka, saç düzleştirici, saç lastiği, bant)
 6. Sahne takıları
 7. Makyaj malzemesi
 8. Yiyecek (ne olur olmaz diye fazladan alın)
 9. Direnç bandı (tercihen; kasların sahnede daha dolgun görünmesi için üst vücudunuzu şişirmede kullanın)
 10. Islak mendil
 11. Dikiş seti
 12. Isınma kıyafeti, tokyo ve bornoz
 13. NPC kartı (Gerekirse bunu yarışma sabahı alabilirsiniz; sadece nakit ya da çek geçer)
 14. Havlu ve bez (Otelde kalıyorsanız – oteller havlularını bronzlaştırıcıyla kirlettiğiniz için para isteyebilir)
Logged in as Edit your profile.

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER