Ana SayfaGüzellikCilt BakımıSporcular İçin El Bakımı Nasıl Olmalı?

Sporcular İçin El Bakımı Nasıl Olmalı?

Onca yıl kaslarınıza büyük hizmetleri oldu, evde kaldığımız şu günlerde bakım zamanı! Spor yaparken elleriniz de mutlu olsun! Sporcuların el bakımı ile ilgili tüm soru işaretlerini cevaplıyoruz.

Spor yapanlar, kaldırdıkları her ağırlığın kendilerine bir artı olarak döndüğünü gayet iyi bilir ancak söz konusu eller olunca aynı şeyi söyleyemiyoruz. Su toplayan, nasırlaşan ve kuruyan eller, ağırlık kaldırmanın çoğu zaman kaçınılmaz yan etkilerindendir ancak spor salonunda ne kadar ağır kaldırırsanız kaldırın ellerinizi güzel tutmanın yolları da yok değil.

Nasır Tedavisi Nasıldır ve El Bakımı Nasıl Olmalı?

nasir

İnsanı estetik açıdan memnun etmese de, nasır özellikle ağır antrenman yapan kişilerde önemli bir koruma görevi görürler. Amerikalı dermatolog Lauren Ploch “Nasır nedir?” sorusunu şöyle cevaplıyor, “Nasır, cildin kendini korumak için verdiği bir tepkidir” diyor. “Cilt, tekrarlayan travma, sürtünme ve/veya baskıya bir tepki olarak kalınlaşıp nasırlaşır.”

El bakımı erkek sporcuların genellikle göz ardı ettiği ama görünümünüzde büyük farklar yaratan bir noktadır. Ellerinizde nasır oluşmaması için kaldırdığınızın ağırlığı ellerinize daha eşit bir oranda yaymanızı öneriyor Ploch. Vazelinli veya dimetikonlu koruyucu merhemler sürtünmeden meydana gelen nasırlara karşı ellerinizi koruyabilir. (Ellerinizin kayganlaşmaması için merhemi yalnızca baskı altında kalan noktalara sürün.) Ellerinizi nasırdan tamamen korumak içinse, kaldırılan ağırlığı daha eşit şekilde dağıtan ve baskı yoluyla meydana gelen nasır ve su toplamalarının önlenmesine yardımcı olan ağırlık eldiveni veya tutacağı kullanabilirsiniz.

Zaten nasır oluşmuşsa bile, ellerinizi eski güzelliğine kavuşturmak için geç sayılmaz. Ploch, “Tahriş etmeyen (kokusuz, renksiz ve yatıştırıcı katkı maddesiz) merhemle nasırlı bölgeyi ovabilir veya nasırdaki keratin proteininin yıkılmasına yardımcı olan üre ya da amonyum laktat gibi maddeler içeren bir krem uygulayabilirsiniz” diyor.

Su Toplaması

su-toplama

Deri su topladığında, çoğu sporcu “üstüne bant yapıştırıp aldırış etmeden spora devam et” tarzında bir yol izliyorlar. Ancak bu yol, durumun ciddiyetine bağlı olarak su toplayan bölgenin daha çabuk nasırlaşmasına sebep olabiliyor.

Ploch, su toplamalarında kullanılan “çatının” cildi normal sargı bezi gibi koruduğunu söylüyor. Amerikalı dermatolog Valerie Goldburt, “Su toplayan bölgenin üstünün açılmaması gerekiyor. Ellerinizi bantla veya sargı beziyle sarsanız dahi, üstteki koruyucu cilt yırtılabilir ki bu da yaralanan bölgenin daha uzun sürede iyileşmesine ve hatta enfeksiyon kapmasına yol açabilir” diyor. Deri yırtıldığında bu bölgeyi her gün hassas bir temizleyiciyle temizlemenizi, tahriş etmeyen bir merhem sürüp bant yapıştırmanızı öneriyor. El bakımı ürünleri kullanmak yaranın iyileşmesinde önem taşıyor! Ayrıca bir süre bu bölgeyi kullanmak zorunda olmayacağınız antrenman çeşitlerini denemeniz de tavsiye ediliyor.

El Bakımı Neden Önemlidir ve Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

kuru-cilt

Soğuk havada koşmak veya kardiyoyu açık havada yapmak ellerinizin kuruyup çatlamasına yol açabilir. Ancak bunun sebebi sadece hava koşulları değildir. Goldburt, “Elleriniz egzama veya dermatit (metal ve plastiğe karşı alerji) yüzünden de kuruyabilir” diyor. Bu yüzden ellerinizdeki süregelen sorunların nedeni bazen bir hastalık olabilir. Bu yüzden el bakımınıza önem vermeniz sağlığınızı da korur.

Eczanelerde reçetesiz satılan kortizon kremi veya gerekirse reçeteyle satılan hidrokortizon kremleri alerji ve egzamanın tedavisinde yardımcıdır. Yine de ellerinizin kuruluğu hâlâ geçmiyorsa ellerinize bol miktarda vazelinli jel sürüp uyurken pamuklu eldiven takın. Ellerinizin herhangi bir sebepten kurumasını önlemek için de hafif bir temizleyiciyle ellerinizi her gün yıkadıktan hemen sonra vazelinli, kokusuz bir krem veya dimetikonlu bir losyon sürün. El bakımı evde kolayca yapılabilir!

El Bakımı İçin Güneşten Korunma Şart!

güneş-korumasi

Antrenmanlarınızı açık havada yapanlardansanız, antrenman yüzünden yıpranan tek yer ayaklarınız olmayacaktır. Ellerinizin tersi de güneş yanığına ve kuruluğa o derece maruz kaldığından yıl boyunca ellerinizi güneşe karşı korumanız gerekiyor. Kollarınıza ve ellerinize düzenli olarak güneş kremi sürerek uzun süreli yan etkilerden korunun diyen Ploch, “Ellerinizin üstünü de güneşten koruyun. Güneş zamanla cildin incelmesine ve dolayısıyla daha kolay yaralanıp yıpranmasına yol açabilir” diye ekliyor.

Yazar: Rose McNulty

CEVAP VER

Lütfen yorum alanını doldurun!
Lütfen isim alanını doldurun!

SON EKLENENLER