Spor Salonunda Bunları Yapın, Bunları Yapmayın!

Millet olarak sporu salonda yapmayı seviyoruz. Spor salonunda yapılan spor hem konsantrasyon olarak daha verimli geçiyor hem de yeni insanlarla tanışmanıza, salondaki eğitmenler sayesinde daha doğru bir sistem ile ilerlemenize ve gelişmenize olanak sağlıyor.

Toplumun her yerinde olduğu gibi spor salonlarında da uyulması gereken kurallarla bazı yapılması hoş görülmeyen davranışlar bulunuyor.

Peki spor salonlarında spor dışında neler yapmalıyız, neler yapmamalıyız? Bugün biraz bu konudan bahsedelim;

Temiz Olun ve Deodorant Kullanın

“Spor salonuna gidiyorum nasıl olsa terleyeceğim” demeyin. Temiz ve düzenli olmak bir adaptır ve gereklidir. Soyunma odası sizin kişisel alanınız değildir. Temiz kıyafetler, çoraplar ve özellikle temiz koltuk altları sağlıklı spor yapabilmenin en önemli gerekliliklerinden. Kendinizi düşünmüyorsanız, diğerlerini düşünün.

Havlu Kullanın

Temiz olmanın yanında havlu kullanımı da sporun gerektirdiği temel davranışlardandır. Sporun amacı ter atmaktır ve bazıları gibi insan üstü terliyorsanız havlu kullanmama gibi bir olasılığınız düşünülemez.

Spora Uygun Giyinin

Spora gitmek genel olarak trend bir durum. Spor yaparken giyilecek taytlar, üzeri mesajlı atletler, ayakkabılar ve diğer ekipmanlar spor yapmak adına oldukça motive edici olsa da spor yapmak için ihtiyacımız olan temiz, rahat ve spor yapmaya uygun kıyafetlerdir. Tırmanış ayakkabısıyla koşu bandına çıkılır mı? Ya da CrossFit ayakkabısıyla pilates dersine girilir mi? Nerede hangi ayakkabıyı giyeceğiniz ya da belki de ayakkabı giyip giymeyeceğiniz spor kültürünüzle alakalı. Özellikle bu ayakkabı mevzusunda antrenörlerden yardım alabilirsiniz.

Paylaşımcı Olun

Spor salonları gün içinde rahat, akşam saatleri ise yoğundur. İmkanınız varsa gündüz üyeliklerinden yararlanarak rahatça sporunuzu yapın ama eğer çalışıyorsanız sporu akşam saatlerine bırakacak ve  programların birbirine girdiği ve makineler arası bir yarışın başladığı bir zaman diliminde spor yapmaya çalışacaksınız. Bir makineye ihtiyacınız olduğunda, o makine dolu ise yapacağınız temel şey, makineyi kullanan kişiye yaklaşıp, beraber kullanabilir miyiz demek olacaktır. Böylece set aralarını bölüşerek, makineleri ortaklaşa kullanabilirsiniz.

Rekabet Yaratmayın

Spor ortamları her ne kadar rekabet ortamları olsa da ağırlık çalışırken gürültü çıkarmamaya, serbest ağırlıkları bam güm yere bırakmamaya ve makineleri çok fazla meşgul etmemeye çalışın. Zira diğer insanlar da spor yapabilmek adına oradadırlar.

Kullandığınız Ekipmanları Bulduğunuz Şekilde Bırakın

Herkes spor yapmak için salona gidiyor kimse sizin ardınızı toplamak istemez, zorunda da değil. Bu sebeple mümkünse ardınızı temiz bırakın, aletleri de bulduğunuz şekilde bırakın.

Gözetlemeyin

Spor yaparken iyi vücut yapmış insanları inceleyebilirsiniz bu oldukça doğaldır. Ama o kişiye spor salonunda dik dik bakmak kaba bir davranış olup, içgüdüsel olarak da şiddet görüyormuş hissi uyandırır.

Sakız Çiğnemeyin

Antrenman yaparken sakız çiğneyen kimse doğru nefes almıyordur. Doğru nefes almayan kimse de aslında doğru şekilde antrenman yapmıyordur. Özellikle pilates ve yoga derslerinde nefes hatırlatılan bir mevzudur. Dolayısıyla sporun vücudunuzda etkisini görmek istiyorsanız sakız çiğnemeye ara verin.

Başkalarına Saygı Gösterin

İnsanız ve işte ya da gün içinde yaşadığımız bazı sorunlar o anki ruh halimize etki eder. Bazen keyifli, bazen keyifsiz, bazen komple neşeli, bazen de çok mutsuz olabiliriz. Böyle durumlar kişiyi fizyolojik olarak da etkiler. Özellikle grup derslerinde sınıfa uyum sağlayamayabiliriz. Bu tür durumlarda sınıfın ders akışını bozmaktansa sınıfa bir şekilde ayak uydurarak saygı gösterin.

Telefonunuzu Yanınıza Almamaya Çalışın

Cep telefonu  artık bir alet olmanın çok ötesinde adeta elimiz ayağımız gibi.. Haliyle spor salonu aktivitelerimizin yarısından fazlasını telefon ve sosyal medyadan paylaşmak istesek de özellikle pilates, yoga gibi konsantrasyon gereken grup derslerinde cep telefonu kullanmamaya çalışın. Mümkünse dersler esnasında telefonu soyunma odasındaki kilitli dolabınızda tutunuz.

www.sporcard.com

İlginizi çekebilir

Vücut Geliştirme Hataları
Egzersiz-Spor
8 Okunma
Egzersiz-Spor
8 Okunma

Vücut Geliştirme Hataları

Spor Card - 19 Nisan 2019

Son tekrarı tamamladıktan sonra bile işiniz bitmiş sayılmaz. Antrenmandan hemen sonra yapılmaması gereken falsoları öğrenin. Sekiz saatlik uykunuzu aldınız. Bütün…

İzmir’de Dünyaca Ünlü Spor Salonu Metroflex GYM’i Deneyimlemeyen Kalmasın!
Spor Salonları
46 Okunma
Spor Salonları
46 Okunma

İzmir’de Dünyaca Ünlü Spor Salonu Metroflex GYM’i Deneyimlemeyen Kalmasın!

Spor Card - 18 Nisan 2019

Eğer fitness ve vücut geliştirme sizin tutkunuz ise, İzmir’de 2 ayrı şubesi olan dünya devi Metroflex GYM spor salonuna sizleri…

Deadlift Hareketi ile Daha İri ve Daha Güçlü!
Egzersiz-Spor
20 Okunma
Egzersiz-Spor
20 Okunma

Deadlift Hareketi ile Daha İri ve Daha Güçlü!

Spor Card - 15 Nisan 2019

Daha iri, daha güçlü ve daha atletik olmak ve bu kondisyonu ömrümüz boyunca korumak için deadlift devrimini başlatıyoruz. Deadlift yapanların…

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.