Bu Deadlift Çeşitleri Vücudunuzu Baştan Yaratacak!
SporCard

Bu Deadlift Çeşitleri Vücudunuzu Baştan Yaratacak!

13 Temmuz 2019
1614 Okunma

Birçok sporcu deadlift hareketinin farklı noktalarında takılır; en sık da alt ya da orta kısımda sıkışırlar. Kilitlemesi zordur. Neyse ki deadlift’in farklı noktalarında güçlenmek için yapabileceğiniz başka hareketler de var. En sevdiklerimiz şöyle:

Takıldığınız Nokta

Başlangıç

Deficit Deadlift

Deaflift’i 20 kiloluk bir (ya da iki) plakanın üstünde durarak yapın. Bu sayede hareket aralığınız artar ve standart aralıkta güçlenmenizi sağlar.

Overload Deadlift

Barı tek tekrar maksimumunuzun %150’siyle yükleyin, duruş alın ve sertçe çekin. Bar kıpırdamayacaktır ama bu şekilde deadlift yapan kaslarınız çalışacak ve daha düşük ağırlıkla çekiştirebileceğinizden daha çok ağırlıkla çalışabileceksiniz.

Banded Deadlift

Tek tekrar maksimumunuzun %60’ıyla yüklediğiniz barın önüne ve arkasına ağır bir dambıl koyun. Dambılın birini bant dolayıp barın içine doğru, plaka yeninin önüne doğru gerin, sonra da diğer dambıla dolayın. Diğer yanına da aynısını yapın. Sonra standart deadlift yapın. Bant böylece çekilmesi zor bir hal alacaktır ama kilitlemesi kolaylaşacaktır.

Orta Kısım

Oneand A Half Deadlift 

Standart deadlift yapın ama barı alçaltırken kavalkemiğinin ortasında durun ve geri çekin. Sonra barı en aşağı kadar indirin. Böylece vücudun baskı altında kaldığı zaman artacak ve deadlift için gereken tüm kaslar güçlenecektir.

Iso Pin Pull

Barı düşük ağırlıklı tam boy plakalarla (40-60 kg) yükleyin. Güç makinesinin emniyet mandalını diz seviyesine ayarlayın. Barı mandallara doğru deadlift yaparken olabildiğince sert çekin. Beş saniye duraklayın. Yavaşça alçaltın. Hafif bir barı olabildiğince sert bir şekilde rafın içine çekmek vücudu muazzam baskı altında bırakır. Sonuç ise daha sert ve uzun süre çekme yeteneğidir. Bu hareket, deadlift’in orta kısmında takılan birçok sporcu tarafından uygulanır.

Tepe Nokta

Deficit Deadlift

Zinciri ister barın ortasından isterseniz yeninin içinden sarkıtın. Bar zincirlerle kalkarken yük deadlift’in tepe noktasında artacak ve normal kilitleme noktasından daha yüksek bir ağırlığı kaldırmaya zorlayacaktır.

Rack Pull

Güç ekipmanının emniyet mandallarına barı koyun ve diz hizasında tutun. Normalden %20-25 daha fazla yük yükleyin. Bu harekette yerden çekmediğiniz için hareket aralığı düşecek ve diz hizasından daha yüksek ağırlık kaldırmanızı sağlayacaktır.

Reverse Band Deadlift

Güç ekipmanının iki yanının tepesine bant dolayın, sonra diğer uçları barın içinden dolayın. Barı tek tekrar maksimumunuzun %125’ini yükleyin ve standart deadlift yapın. Bantlar, bar yerdeyken daha gergin olacağından hareketin kaldırma kısmı kolaylaşacak, kilitleme kısmı zorlaşacaktır.

Deficit Deadlift

Ağırlık plakaları üstünde durarak hareket aralığınızı arttırın.

Deadlift with Chains

Bu hareket kilitleme noktasına daha yüksek ağırlık bindirir.

One and A Half Deadlift

Yarım tekrarlar yaparak baskı altındaki zamanı arttırın.

Yazan: Jon-Eric Kawamoto

SporCard

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.